Beskid Wyspowy: Pasierbiecka Góra i Kamionna

Beskid Wyspowy: Pasierbiecka Góra i Kamionna

Beskid Wyspowy II Pasierbiec Pasierbiecka Góra - Kamionna - dawna bacówka - Pasierbiec

Kolejna wycieczka w Beskidzie Wyspowym. Przypominam te pasmo górskie znajduje się w woj. małopolskim (okolice miasta Limanowa i Tymbark). Najwyższy szczyt to Mogielica (1170 m).
Tym razem wycieczka w mniej znane tereny Beskidu...

Wyruszamy z Pasierbca, w pobliżu znanego sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Pogoda w tym dniu popsuła się, wieje, jest pochmurno i mokro po opadach deszczu. Maszerujemy przez wieś, mijając kilka domów, krętą, wąską asfaltówką z ostrymi podjazdami i zjazdami. Pasierbiec to bardzo wysoko położona wieś, na stokach górskich, liczy ok. 400 mieszkańców, jest rodzinną miejscowością moich Dziadków. Docieramy do niebieskiego szlaku, teraz wspólnie z nim rozpoczynamy strome podejście, wraz z wysokością jest coraz więcej mgły, wtedy też na chwilę wychodzi słońce, co daje ładny efekt. Z łąk powinny roztaczać się odległe i piękne widoki na góry, widać nawet Tatry, jednak nie tym razem. Osiągamy szczyt Pasierbieckiej Góry (764 m).

Beskid Wyspowy: Łopień i Mogielica

Beskid Wyspowy: Łopień i Mogielica

Beskid Wyspowy: Tymbark - Łopień - Mogielica - Tymbark 12 lipca 2015 r.

Beskid Wyspowy: to pasmo górskie położone między Beskidem Makowskim a Gorcami w województwie małopolskim. Większymi i znanymi miejscowościami na terenie pasma są Limanowa, Tymbark, Łącko, Mszana Dolna. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1171 m). Cechą krajobrazu tego pasma są odosobnione, strome szczyty oraz wysoko położone i bardzo rozbudowane wsie, wśród gór. W tym paśmie byłem już po raz 3 (2009 r. 2011 r.) Jednak dopiero podczas tegorocznego pobytu dużo wędrowałem po tych górach. Bazą wypadową była Łososina Dolna, w okolicy Jeziora Rożnowskiego.

Wycieczka I:
Wyruszamy z górnej części miejscowości Tymbark niedawno wytyczonym czarnym szlakiem. Rozpoczynamy stromą wspinaczkę zboczem Łopienia Wschodniego na Łopień Środkowy, na którym chata Koła Łowieckiego oraz kapliczka Hubert. Z tego miejsca mały błąd nawigacyjny, z powodu odwróconego szlakowzkazu i słabych oznaczeń. Wracamy na dobry szlak i maszerujemy po płaskim, chwilami z górskich łąk odsłaniają się widoki na Beskidy. Docieramy na szczyt Łopienia (951m). Tuż obok wierzchołka z polany roztaczają się piękne widoki na góry w kierunku południowym, jest też mały, metalowy krzyż poświęcony Janowi Pawłowi II, który kiedyś przemierzał te szlaki. Polana stała się miejscem biwakowym, wokół krzyża pali się kilka ognisk

Jeseniky: Keprnik, Šerák i Obří skály

Jeseniky: Keprnik, Šerák i Obří skály

Relacja z popołudniowej wycieczki ( 2 lipca) w Jeseniky.
Wyruszyliśmy czerwonym szlakiem, od stacji kolejowej wzdłuż wyciągów (jeden z nich działa latem) w kierunku Šeráka, następnie odbijamy w prawo i wspinamy się na Keprnik, czwarty co do wysokości najwyższy szczyt w Jesenikach. Na szczycie przerwa na skałach, podziwiamy widoki. Tutaj o wiele chłodniej niż na dole, nie jest gorąco, przyjemnie powiewa wiatr. Schodzimy z Keprnika do chaty na Šeráku, o tej porze już zamknięta. Dalej idziemy żółtym szlakiem na sam wierzchołek góry, do stacji wyciągu. Wracamy i zmieniamy kolor na niebieski, którym schodzimy do Obřích skál. To duże i bardzo widoczne wychodnie skalne, otwierają się z nich widoki na Góry Rychlebskie i Jeseniky. Z Obřích skál zielonym szlakiem wracamy do Ramzovej.

Trochę zdjęć:

Copyright © Góry Opawskie , Blogger