Mapa

MAPA GÓR OPAWSKICH

Mapa powinna być nieodłącznym atrybutem turysty wędrującego po górach, szczególnie tego, który zbyt dobrze nie zna terenu w którym się porusza. Dzięki mapie możemy przed wędrówką co najważniejsze zaplanować sobie trasę, wyliczyć odległość, wysokość przewyższeń i czas przejścia a także zobaczyć jakie atrakcje będziemy mijać po drodze. Podczas wędrówki zaś mapa pomaga orientować się w terenie i ułatwia powrót na szlak, gdy przez nieuwagę możemy go zgubić w terenie. Zatem mapa dla turysty to niezbędna rzecz. Od wielu lat turyści maszerują z tradycyjnymi papierowymi mapami regionu po którym się przemieszczają. Jednak w ostatnich latach wraz z rozwojem urządzeń elektronicznych, Internetu, systemów GPS i smartfonów pojawiły się nowe narzędzia i aplikacje przeznaczone dla turystyki. Planować trasy, wyliczać długości, a nawet wędrować w terenie możemy zatem już nie tylko z papierową mapą lecz także na przykład ze smartfonem i za pomocą GPS śledzić swoją lokalizację. Na wstępnie napiszę jednak, że zupełnie odradzam korzystania z Map Google w turystyce wędrując po górach. O ile aplikacja ta bardzo przydatna jest w nawigacji samochodowej, w miastach pod adres itp.  to zupełnie nie jest przeznaczona do turystyki górskiej, nie posiada sieci szlaków, zaznaczonych szczytów, a szczątkowe informacje tego typu często bywają błędne.  Postaram się tutaj zatem zaprezentować najciekawsze narzędzia z mapami, które ułatwią Wam wędrówki po Górach Opawskich i nie tylko:
      
 Mapa Gór Opawskich w mapy.cz 

Pierwsze z narzędzi to mapy.cz: to czeska aplikacja z bardzo dokładnymi mapami turystycznymi. Posiada kilka różnych warstw map np. turystyczną, zimową, drogową, satelitarną czy nawet starą z XIX w.  Na mapie zaznaczone są niemal wszystkie obiekty ważne z punktu widzenia turysty tj. szlaki, schroniska, atrakcje, sklepy, przystanki, parkingi itd. Umożliwia ona zaplanowanie trasy po szlakach turystycznych i poza nimi, wylicza odległość, czas przejścia, przewyższenia, pokazuje zdjęcia mijanych miejsc. Ponadto pokazuje bieżącą lokalizację GPS, może rejestrować ślad, a także nawigować po śladzie.  Co najważniejsze posiada aplikację na smartfon (Android i IOS), w której możemy pobrać mapy offline interesującego nas regionu (np. w Polsce województwo, w Czechach - kraj) i później korzystać z nich offline bez dostępu do Internetu. To opcja szczególnie przydatna w górach, gdy mamy problem z zasięgiem, czy szybko rozładowującą się baterią. Jedyny minus tej aplikacji to taki, że w mapach poza Czechami i Słowacją mogą czasem zdarzać się błędy tj. nieco inny przebieg szlaku, źle zaznaczony punkt, brak szlaku. Jednak aplikacja jest stale aktualizowana i błędy można zgłaszać i są naprawiane. 

Mapa Gór Opawskich w mapa-turystyczna.pl
(kliknij w zdjęcie aby przejść)
Druga aplikacja to mapa.turystyczna.pl: to polska aplikacja z dokładnymi mapami turystycznymi polskich gór: Tatr, Sudetów i Beskidów, a także czeskich i słowackich. Mapa zawiera pełną sieć szlaków turystycznych i ważne punkty turystyczne: szczyty, przełęcze, schroniska, parkingi, atrakcje itp. wraz z ich zdjęciami. Umożliwia ona zaplanowanie trasy po szlakach turystycznych, wylicza odległość, czas przejścia, przewyższenia, pokazuje zdjęcia mijanych miejsc. Oblicza także punkty GOT pokonanej trasy (punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK). Ponadto pokazuje bieżącą lokalizację GPS, może rejestrować ślad, a także nawigować po śladzie. Ma także aplikacje na smartfony, na które także można pobrać mamy offline. Aplikacja posiada wersję podstawową i płatną premium i niektóre funkcje w wersji podstawowej nie są dostępne.

Jeśli podoba Ci się moja twórczość, wesprzyj mnie stawiając symboliczną kawę 😉Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mapy papierowe
Tradycyjne mapy turystyczne papierowe nadal są w powszechnym użyciu i są najlepsze w planowaniu wędrówek górskich, dlatego każdy turysta udający się w nieznane góry powinien ją mieć. Przede wszystkim to najpewniejsza mapa, nie zniknie gdy rozładuje się telefon, czy braknie zasięgu. Bardzo dokładnie też prezentuje region po którym będziemy się poruszać w pełnym obrazie, nie musimy przewijać palcem po ekranie oddalać/zbliżać. Przy wyborze map papierowych ważne jest żeby zakupić mapę konkretnego jednego pasma: a więc na przykład mapę Gór Opawskich, Jeseników, Beskidu Żywieckiego, a nie mapy większego obszaru np. całych Sudetów czy Beskidów. Dlaczego? Otóż mapy konkretnego pasma mają dużą skalę (np.: 1:10000, 1:25 000), która jest znacznie czytelniejsza niż mapy dużych obszarów z małą skalą (np. 1:100 000). Dobra mapa turystyczna powinna mieć m.in.: pełną sieć szlaków (także oprócz pieszych, rowerowe, konne, ścieżki dydaktyczne), czas przejścia i długości odcinków szlaków, przewyższenia, odwzorowanie terenu (np. za pomocą poziomic), układ współrzędnych, mini przewodnik z opisem najważniejszych atrakcji na odwrocie. Kupując mapę papierową mamy też wybór pomiędzy zwykłymi papierowymi, laminowanymi, i z papieru wodoodpornego. Te drugie i trzecie są cięższe i droższe, ale są bardziej odporne na zginanie i warunki atmosferyczne. Jeszcze jedną kwestią przy wyborze mapy, na którą warto zwrócić uwagę jest jej rok wydania, im mapa nowsza tym lepsza.  

Aktualne mapy papierowe Gór Opawskich: 

"Góry Opawskie Zatohorska Vrchovina" - wyd. Plan galileos.pl (2018 r.) (skala 1:25 000)
mapę można kupić tutaj: LINK


"Jesioniki Góry Opawskie" - wyd. Compass (2019 r.) (skala 1:50:000
mapę można kupić tutaj: LINK


 Autorska mapa Gór Opawskich stworzona na podkładzie Map Google 

To mapa  turystyczna Gór Opawskich stworzona przez admina portalu na początku działalności strony w 2012 r. Obecnie naniesiono na nią 308 punktów (miejsc) przydatnych turyście są to m.in: atrakcje, kościoły, zabytki, szczyty oraz niektóre obiekty noclegowe. Ponadto na mapie znajduje się sieć szlaków turystycznych (piesze, narciarskie) Umieszczono również część czeską Zlatohorską Vrchovinę (w niepełnym zakresie) oraz zapomnianą, wschodnią, głubczycką część Gór Opawskich, która pomijana jest przez niemal wszystkie przewodniki i mapy tego pasma. Mapa może być ciekawostką samą w sobie powstała w czasach, gdy nie było nigdzie jeszcze internetowej mapy Gór Opawskich. Czasy jednak się zmieniły i teraz są o wiele dokładniejsze i wygodniejsze narzędzia do korzystania w celu planowania wędrówek. Niemiej jednak admin nie usuwa jej z portalu, bo być może komuś może się jeszcze w jakimś stopniu przydać. 😉 Mapę najlepiej przeglądać w widoku satelitarnym. 


Mapy archiwalne Gór Opawskich 
Na koniec jako ciekawostkę wrzucę tutaj stare niemieckie mapy szlaków turystycznych z początku XX w. Wraz z rozpowszechnieniem turystyki w 2 połowie XIX w. zaczęły powstawać pierwsze wydawnictwa turystyczne jak przewodniki i mapy. Na terenie Gór Opawskich i Jeseników upowszechnianiem turystyki zajmowało się Morawsko-Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie (MSSGV). Organizacja ta budowała wieże widokowe, schroniska, organizowała wycieczki, znakowała szlaki turystyczne, wydawała przewodniki i mapy. Jej sekcje znajdowały się m.in w Prudniku, Głuchołazach, Zlatych Horach czy Jeseniku. Poniżej mapy: 

Szlaki w Górach Opawskich: fragment mapy turystycznej Jeseników z 1924 r.

Góry Opawskie: fragment mapy turystycznej Jeseników: 1930 r. - pełny rozmiar mapy tu: KLIKNIJ

 Więcej o historii turystyki w dziale "O Górach Opawskich"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger