Schronisko pod Biskupią Kopą w rankingu schronisk magazynu "NPM"

Schronisko pod Biskupią Kopą w rankingu schronisk magazynu "NPM"

 VI RANKING SCHRONISK "NPM"

W lipcu w magazynie turystyki górskiej " NPM" pojawił się VI Ranking Schronisk Górskich PTTK. Co dwa lata testerzy z miesięcznika anonimowo dwa razy w sezonie letnim i zimowym odwiedzają schroniska, nocując w nich, a następnie wystawiają im opinie. Nasze jedyne schronisko w Górach Opawskich - Górski Dom Turysty Pod Biskupią Kopą w tym roku zajęło 22 pozycję na 63 obiektów. W 2017 schronisko było na 59 miejscu więc w stosunku do poprzedniego rankingu to wzrost aż o 37 miejsc! To największy wzrost pośród wszystkich schronisk! 
Testerzy w obiekcie pod Biskupią Kopą chwalą sobie miłą obsługę, smaczne jedzenie, wrzątek dostępny 24 h, czyste pokoje. Na minus to krótkie godziny otwarcia baru oraz brak komfortu termicznego w niektórych pokojach. 
Schronisko w ostatnich latach nieco zmieniło oblicze. W ubiegłym roku przeprowadzono remont pokoi, dachu, ogrzewania, pojawiły się panele fotowoltaiczne. Zmianie uległo otoczenie, jeszcze kilka lat temu położony w gęstym lesie, dziś na "łąkach" z widokami.
Osobiście o schronisku mam dobrą opinię, często w nim goszczę, raz korzystałem także z noclegu. 
A jak Wy oceniacie opawskie schronisko? Zapraszam do dyskusji! :)
Beskid Śląski: Błatnia, Szyndzielnia i Klimczok

Beskid Śląski: Błatnia, Szyndzielnia i Klimczok

Beskid Śląski: Błatnia, Szyndzielnia i Klimczok 
6 lipca 2019


Beskidy to góry nie za często odwiedzane przeze mnie, zawsze wybieram znacznie bliższe mi Sudety w których przecież mieszkam. Jednak ciągle sobie mówię, że muszę częściej jeździć na „wschód” i wędrować po pięknych Beskidach co powoli czynię, bo tego roku mam zamiar tam się jeszcze pojawić
Teraz pada na Beskid Śląski za sprawą jednodniowej wycieczki organizowanej przez PTTK Prudnik. Paradoksalnie w Beskidzie Śląskim nie byłem jeszcze nigdy mimo, że jest mi najbliższy odległościowo, a przecież odwiedziłem już nie raz dalsze ich części jak Bieszczady czy Wyspowy. Tak więc zapraszam na relację.
Festiwal Ognia i Wody na Biskupiej Kopie 2019

Festiwal Ognia i Wody na Biskupiej Kopie 2019

FESTIWAL OGNIA I WODY NA... BISKUPIEJ KOPIE 
20 lipca 2019

Festiwal Ognia i Wody  to wydarzenie od 10 lat odbywające się nad Jeziorem Nyskim.  Podczas imprezy z łodzi na wodach Jeziora Nyskiego prezentujące się firmy pirotechniczne po zmroku wypuszczają w niebo fajerwerki w rytm w muzyki  Pokazy poprzedzone są koncertami zespołów, w tym roku było to "Ich Troje".  Te piękne widowisko corocznie gromadzi kilkadziesiąt tysięcy osób! 

Przez "Opawskie Bieszczady" (1) czyli Solna Hora i Kutny Vrch

Przez "Opawskie Bieszczady" (1) czyli Solna Hora i Kutny Vrch


Przez "Opawskie Bieszczady" czyli Solna Hora i Kutny Vrch 
3 lipca 2019 


Choć rzut beretem od znanej Biskupiej Kopy ta część Gór Opawskich przez turystów jest jakby zapomniana. Można cały dzień wędrować po tym rozległym masywie i nie spotkać żywej duszy, choć jest tu dość sporo szlaków turystycznych, którymi częściej wędrują krowy niż ludzie 😜 Oprócz „dzikości” ta część ma jeszcze jeden akcent zbliżający ją do Bieszczadów, są to „połoniny” czyli rozległe tereny pokryte trawą, z których roztaczają się piękne widoki na okolice. Jeszcze kilka lat temu całe góry porośnięte były lasem świerkowym, wszystko zniszczył kornik i zostały wycięte. Wspomniany masyw wysokością nie wiele ustępuje sąsiedniej Biskupiej Kopie i składa się z trzech głównych szczytów Solnej Hory (868 m), Kutny Vrch (868) i Kravi Hora (726 m) oraz wielu niższych kulminacji będących częścią wspomnianych. Kiedyś było tu trochę inaczej… ciemne bory świerkowe, leśniczówka, górskie wsie a nawet schronisko turystyczne… 
Wschód i zaćmienie księżyca nad Prudnikiem

Wschód i zaćmienie księżyca nad Prudnikiem

WSCHÓD I ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA
16 lipca 2019


Zacznijmy od wschodu księżyca: Tego dnia uchwyciłem potężną tarczę księżyca wschodzącego nad Prudnikiem. Księżyc tak jak słońce tuż po wschodzie i tuż przed zachodem na piękną czerwoną barwę i takie zjawisko występuje zawsze.
Obiektyw swojego aparatu skierowałem na miasto, konkretniej na wieżę kościoła św. Michała Archanioła:
Rychlebska 50 2019

Rychlebska 50 2019

Rychlebska 50 2019
8 czerwca 2019

Rychlebska organizowana jest w Javorniku. Uczestnicy mają do pokonania trasy o długości 7 km, 20, 30, 40 km oraz koronną 50 km i to właśnie ją wybraliśmy. Wszystkie biegną przez urokliwe Góry Rychlebskie. Historia imprezy sięga 1974 r. bez przerw odbywała się do 1993 r., kiedy to idea rajdu upadła. Na szczęście od 2009 r. powrócono do jej organizowania i stale jest rozwijana. W tym roku w rajdzie wziąłem udział już po raz piąty po raz trzeci na trasie 50 km. Wcześniej wybierałem najdłuższą wówczas 40 km.
7 lat portalu

7 lat portalu

7 LAT PORTALU GÓRY OPAWSKIE! 


Dokładnie dziś mija 7 lat gdy założyłem pierwszą stronę portalu poświęconą regionowi Gór Opawskich. Od początku cel mam taki sam a więc ciągle pokazywać piękno regionu poprzez fotografie, ciekawostki, opisy ciekawych miejsc, relacje z wypraw. Region Gór Opawskich jest mi bardzo bliski, to tutaj rozpoczynałem górskie wędrówki, mógłbym powiedzieć nawet że jest częścią mnie. Tak więc swoją pasję do naszych gór, wędrówek, do fotografii przelewam na tenże portal.
Strona stała się także poradnikiem dla turystów odwiedzających nasze pasmo, wielokrotnie udzielam również porad co zwiedzić, zobaczyć w naszym regionie. 
Portal to także Wy czytelnicy, widzę że odwiedzacie stronę www, lajkujecie zdjęcia, ciągle rośnie liczba fanów profilu na facebooku, to motywuje do dalszej pracy.
Pomysłów na stronę ciągle mam wiele, powoli je realizuje. Może kiedyś powstanie coś więcej niż tylko portal.
Czasem brakuje czasu do pracy nad stroną, czasem po prostu chęci bo zamiast siedzenia przy komputerze w wolnym czasie wybieram wędrówkę czy przejażdżkę rowerem... oczywiście
po Górach Opawskich 😋
Copyright © Góry Opawskie , Blogger