Dalekie Obserwacje z Biskupiej Kopy: Od Tatr po Karkonosze [210 km!]

ZIMOWE DALEKIE OBSERWACJE Z BISKUPIEJ KOPY!
Od Tatr po Karkonosze!
15 lutego 2017 r.
Zdjęcia do postu powstały w 2017 r. W tamtym czasie dopiero zaczynałem przygodę z fotografią dalekoobserwacyjną, miałem też stary aparat cyfrowy. Prezentowane tutaj zdjęcia szczególnie te na dużym zoomie nie są więc najlepszej jakości.😉 Obecnie posiadam fotografie Tatr i Beskidów znacznie lepszej jakości wykonane w 2020 i 2021 r. Zatem nowy post o dalekich obserwacjach z Biskupiej Kopy pojawi się wkrótce! Tymczasem zerknijcie obejrzeć Tatry na profil portalu na Facebooku - kliknij (aktualizacja: styczeń 2023)

Zima to najlepsza pora roku na rekordy w dalekich obserwacjach. To wtedy, szczególnie o poranku możemy zobaczyć najwięcej. Często dalekim obserwacjom towarzyszy inwersja temperatury i chmur. Ta druga to według mnie najpiękniejsze zjawisko jakie może nas spotkać w górach. Polega na tym, że doliny przykryte są chmurami, a my stojąc na górze jesteśmy wyżej od nich i podziwiamy ogromne morze chmur, z którego niczym wyspy wyłaniają się odległe szczyty. Jeszcze piękniej jest gdy dane nam jest te zjawisko podziwiać podświetlone ciepłymi barwami wschodzącego lub zachodzącego słońca.

Czy można być w Górach Opawskich i Tatrach jednocześnie?! Odpowiedź brzmi może nierealnie, ale tak! :D 
Od kilku lat interesuję się fotografią na dalekie obserwacje, od pewnego czasu moim marzeniem było zobaczyć i uchwycić Tatry z Biskupiej Kopy. Na wieży widokowej od wielu lat wymalowany jest na tarasie kierunek Tatry, widział je były już opiekun wieży Mirek Petřik. Potem widział je i wykonywał im zdjęcia RobertJ z bloga Roweromaniakk. Biskupia Kopa to niesamowita góra bo mimo swojej niezbyt dużej wysokości oferuje bardzo odległe widoki. Jest jedynym miejscem w polskich Sudetach skąd można sięgnąć wzrokiem tak daleko na wschód, a więc po Tatry Zachodnie - 210 km! Na zachód najdalsza obserwacja to Karkonosze ze Śnieżką (131 km). Z Kopy zobaczymy też sporo pasm Sudetów, Wrocław, miasta Górnego Śląska i szczyty Beskidów. Tak więc Kopa może poszczycić się unikatową widocznością! 

15 lutego 2017 r. o poranku wybrałem się na Biskupią Kopę. Na dole był lekki mróz, na górze słońce i temperatura dodatnia, a więc inwersja. Na szczycie byłem o 9:00, trochę za późno wyruszyłem i miałem obawy czy widoczność nie zdążyła się już pogorszyć, ale gdy ustawiłem się w miejscu obserwacji, a więc w okolicy ruin schroniska Rudolfsheim moje obawy zostały rozwiane :D Doskonale było widać Beskidy, Śląsk do pewnej wysokości przykryty był niezbyt gęstwą warstwą mgły i zapewne dymu. Nad wieżą na Granicznej Górze lekko wystawały szpiczaste wierzchołki. To muszą być Tatry! Upewniłem się lornetką, spełniło się moje marzenie! Wszystkie zdjęcia po kliknięciu na fotografię otwierają się w większej rozdzielczości. 

Tatry Zachodnie - max. odległość 210 km!! 
Tatry Zachodnie (210 km), na prawo Kiczory (123 km) oraz wieża widokowa na Granicznej Górze

W innej barwie kolorów

Symulacja terenu

Oprócz Tatr doskonale było widać szczyty Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Morawsko-Śląskiego:

Babia Góra (170 km), Klimczok (124 km), Elektrownia węglowa Detmarovice (84 km) i Skrzyczne (130 km)
Babia Góra (170 km), Klimczok (124 km) i Elektrownia węglowa Detmarovice (84 km)
Babia Góra (170 km), Klimczok (124 km) i Elektrownia węglowa Detmarovice (84 km)
Babia Góra (170 km), Klimczok (124 km), Elektrownia Detmarovice (84 km), Skrzyczne (130 km) i Pilsko (155 km)

Symulacja
Elektrownia Detmarovice (84 km), Skrzyczne (130 km) i Pilsko (155 km)
Beskid Żywiecki: Wielka Rycerzowa (150 km)
Travný (107 km), Veľký Kriváň (163 km), Lysá hora (105 km) i wieża na Kravi Horze
Veľký Kriváň (163 km) w Małej Fatrze, Beskid Morawsko-Śląski: Lysá hora (105 km) i wieża na Kravi Horze
Veľký Kriváň (163 km) w Małej Fatrze, Beskid Morawsko-Śląski: Lysá hora (105 km) i wieża na Kravi Horze

Beskid Morawsko-Śląski: Smrk (105 km), Kněhyně (103 km), Čertův mlýn (103 km) i Radhošť  (100 km)

Beskid Morawsko-Śląski: Smrk (105 km), Kněhyně (103 km), Čertův mlýn (103 km)
Beskid Morawsko-Śląski: Smrk (105 km)
Beskid Morawsko-Śląski: Kněhyně (103 km), Čertův mlýn (103 km)
Beskid Morawsko-Śląski: Smrk (105 km), Kněhyně (103 km), Čertův mlýn (103 km)
Babia Góra (170 km), Klimczok (124 km), Elektrownia Detmarovice (84 km), Skrzyczne (130 km) i Pilsko (155 km)
Ogólny widok na Beskidy
Ogólny widok na Beskid Morawsko-Śląski Również tego dnia Biskupia Kopa oferowała odległe widoki w kierunku zachodnim i północno zachodnim, a więc na Sudety. W tę stronę najdalej można sięgnąć wzrokiem na Karkonosze i zobaczyć Śnieżkę (131 km).

Karkonosze: Studniční hora, Śnieżka (131 km), Czarna Kopa i Skalny Stół
Karkonosze: Studniční hora, Śnieżka (131 km), Czarna Kopa i Skalny Stół


Góry Kamienne (90 km) i Góry Bardzkie (55 km)


Góry Kamienne (90 km) i Góry Sowie (80 km) z Wielką Sową

Góry Kamienne (90 km) i Góry Sowie (80 km) z Wielką Sową


Radunia (80 km) i Ślęża (82 km)


Góry Złote: Borówkowa (40 km), dalej Góry Bardzkie (50 km) i Karkonosze
DUŻA PANORAMA-SYMULACJA W KIERUNKU ZACHODNIM I PÓŁNOCNO-ZACHODNIM

Obiekty przemysłowe:
Rafineria Goświnowice (27 km), w oddali Wzgórza Strzelińskie (50 km)

Elektrownia Opole (63 km)
Elektrownia Opole (63 km)
Elektrownia Rybnik (81 km)Teraz poluję na jeszcze lepsze warunki i czekam na nowy lepszy sprzęt. :D Prezentowane tutaj zdjęcia wykonywane są średniej klasy aparatem kompaktowym Nikon COOLPIX P90. Z lustrzanki byłaby żyleta ;)

7 komentarzy:

 1. Niesamowite. I elektrownia Opole!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne. Jestem pod wrażeniem. A co dopiero, gdy już ten lepszy sprzęt będzie. Czekam i będę często odwiedzał. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! :) Sprzęt już lepszy mam, ale na razie jeszcze nie trafiłem na warunki, myślę, że tej zimy się uda! :D

   Usuń
 3. Piękne Tatry i to foto z elektrownią Opole - ekstra zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym roku 2 stycznia trafiłem na jeszcze lepsze warunki widokowe i mam lepszy sprzęt więc Tatry mam jeszcze lepsze niż w tym poście. Za kilka dni pojawi się w formie postu na portalu. Teraz zdjęcie Tatr można zobaczyć na facebooku tej strony. Zapraszam do śledzenia! :)

   Usuń
 4. Z zainteresowaniem przeczytałem informacje zamieszczone na portalu o Górach Opawskich.
  Gratuluję pasji do tych gór.
  Tak się składa, że od 27 lat jestem związany z tak jak to napisałeś w opisie: „zapomnianą i odizolowaną częścią Gór Opawskich w powiecie Głubczyckim” , a zarazem od wielu lat zajmuję się dalekimi obserwacjami.
  Czytając Twój opis Gór Opawskich tego najbardziej na wschód wysuniętego fragmentu Sudetów zacząłem się zastanawiać nad nazwami gór, które znam jako:
  1. Graniczny Wierch u Ciebie Graniczna Góra
  2. Gołąbki 485m u Ciebie Gołębia Góra
  Czy możesz mi wyjaśnić skąd zaczerpnąłeś nazwy tych gór?
  Druga sprawa dotyczy dalekich obserwacji Tatr Zachodnich z polskich Sudetów.
  Twoja informacja, że Biskupia Kopa i Srebrna Kopa są jedynymi miejscami w polskich Sudetach skąd można zobaczyć Tatry Zachodnie jest już nieaktualna (!).
  Posuwając się na wschód od Granicznego Wierchu mamy trzy szczyty Gołąbków 469m, 485m i 482m, potem Kowarz 458m i Cygańska Góra 475m oraz najdalej na wschód Widnogóra w Braciszowie.
  Tam w tych okolicach jest jeszcze kilka szczytów o niższej wysokości 300-460m, ale wiele z nich jest zalesionych, więc bezużytecznych w dalekich obserwacjach.
  Bardzo fajny do dalekich obserwacji jest teraz Niski Jesionik, po drugiej stronie granicy, bo zostały tam wytrzebione lasy. Przez COVID gdy były problemy z wjazdem na Czechy zacząłem się interesować tymi szczytami na wschód od Granicznego Wierchu. Niektóre z nich okazały się doskonałymi miejscami do dalekich obserwacji. I tak:
  1. 10 maja 2021 r obserwowałem Tatry Zachodnie z Kowarza, obserwację tę powtórzyłem 24 maja 2021r. Widoczne były szczyty Starorobociańskiego Wierchu w odległości 188.6km, Raczkowa Czuba 187.9km i Błyszcz 190.3km.
  2. 7 stycznia 2022 roku ponownie obserwowałem Tatry z Kowarza i to aż 9 szczytów, bo okazało się że refrakcja była bardzo podniesiona i pokazała się inna część Tatr Zachodnich z Barańcem, Banówka i Pacholą, których w maju 2021 nie widziałem.
  Dodatkową atrakcją tej obserwacji był wschód słońca za Barańcem w Tatrach Zachodnich.
  3. 13 lutego 2022 obserwowałem Raczkową Czubę (Jakubina) ze stoków Widnogóry (z poziomu 388m n.p.m.) w Braciszowie.
  4. 24 lutego 2022r obserwowałem Tatry Zachodnie ze szczytu Gołąbki 485m. Obserwacja ta jest o tyle ciekawa, że wg mojej wiedzy jest to najdalsza obserwacja Tatr z Sudetów, ze szczytu leżącego całkowicie w Polsce ! Biskupia Kopa i Srebrna Kopa są szczytami granicznymi podobnie jak Graniczny Wierch z którego też widoczne są Tatry Zachodnie. Z Granicznego Wierchu Tatry Zachodnie widoczne są z wieży widokowej znajdującej się po czeskiej stronie, więc możemy go wyeliminować, bo sam szczyt Granicznego Wierchu jest zalesiony i nie mamy szans zobaczyć aktualnie Tatr (chyba, że drzewa zostaną wycięte). Pierwszą obserwację Tatr z Granicznego Wierchu zrobił Robert Jamróz, drugą ja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do dalekich obserwacji: Gratuluję udanych zdjęć! Nie spodziewałem się, że z tych znacznie niższych szczytów, "zapomnianych" Gór Opawskich da się aż tak daleko patrzeć!. Spodziewałem się stamtąd ładnych panoram na Jeseniki (blisko), nawet na Beskidy (szczególnie Morawsko-Śląski), ale na Tatry nie! :)
   O Granicznym Wierchu wiedziałem, że stamtąd z wieży po czeskiej stronie coś się da, właśnie od Roberta Jamroza, zresztą te zdjęcia były chyba kiedyś na stronie dalekieobserwacje.eu. Niemiej Biskupia i Srebrna Kopa pozostają najdalszym miejscem w polskich Sudetach, skąd widać Tatry. No i panorama z Kop jest bardziej efektywna z racji wysokości :)
   Mój wpis ma już 4 lata i od tego czasu trochę się zmieniło, u mnie przede wszystkim sprzęt, te zdjęcia robione są starym kompaktem no i jakość nie powala (w momencie gdy wpis powstawał szczyciłem się tymi zdjęciami), teraz mam o wiele lepsze fotografie Tatr z Kopy wykonywane kilkukrotnie znacznie lepszym sprzętem bo lustrzanką z 300 mm obiektywem. Zatem na stronie potrzebny jest nowy wpis z nowymi zdjęciami, nowymi informacjami, wtedy właśnie mogę uzupełnić go o informacje od Ciebie, a może nawet i fotografie? Ciągle jednak brakuje mi czasu, albo chęci by coś sensownego stworzyć. Postaram się w tym roku :)
   Na koniec przesyłam album ze zdjęciami wykonanymi 26.12.2021 r. o wschodzie słońca na Biskupiej Kopie z Tatrami: https://photos.app.goo.gl/EXDHjb2vvosoQM2KA
   i link do dużej panoramy z podpisanymi szczytami (polecam dobrze zbliżyć: https://photos.app.goo.gl/9ZKADqHvReML7syb9

   Więcej odpisałem na emailu.

   Usuń

Copyright © Góry Opawskie , Blogger