Góry Rychlebskie/Złote: Leśny Bar, Smrk i Kowadło

Góry Rychlebskie/Złote: Leśny Bar, Smrk i Kowadło 
29 lipca 2019
Korona Gór Polski 6/28: Kowadło – Góry Złote

Szybka popołudniowa wędrówka przez Góry Rychlebskie/Góry Złote. Naszym zamiarem jest odwiedzenie Leśnego Baru, zdobycie najwyższego szczyty Gór Rychlebskich – Smrka oraz kolejnego szczytu do Korony Gór Polski Kowadła, o którym KGP mówi, że jest najwyższym szczytem w Górach Złotych… choć nie do końca tak jest.

 Wyruszamy z Horni Lipowej, jest duszno po opadach deszczu, wspinamy się do świetnego miejsca jakim jest Leśny Bar. W środku lasu w drewnianej chatce znajduje się samoobsługowy bar. Jest zaopatrzony m.in w kiełbasę, batony, palniki gazowe z garnkami, kubkami, kieliszkami i herbatą, rum oraz grzane wino. W strumieniu obok chłodzone są napoje oraz piwo. Są nawet kalendarze, znaczki turystyczne i widokówki z tym miejscem. Płatności dokonuje się wrzucając odpowiednią sumę koron do puszki. Spędzamy tutaj chwilę, wokół kręci się dość sporo osób.
 W końcu jednak zostawiamy Leśny Bar i stromo wspinamy się do Górnego Leśnego Baru. Niech nie zmyli Was nazwa, że tam będzie coś podobnego co niżej. To tylko źródełko wody z drewnianą rynną. Dalej postanawiamy, że na Smrk wejdziemy bez szlaku. Wędrujemy najpierw śnieżką, jednak szybko się kończy, następnie na przełaj przez las wchodzimy na szczyt Smrka 1126 m. To najwyższy szczyt całych Gór Rychlebskich, łącznie z polskimi Górami Złotymi i Bialskimi, zalicza się też do Korony Sudetów. Wychodzi słońce, ale jednocześnie chmurzy się, w oddali słychać też ciche pomruki burzy. Padać na szczęście jednak nie będzie.

 Ze Smrka podążamy żółtym/zielonym szlakiem granicznym zdobywając kolejno Smrek Trójkrajny, Klonowiec, Karkulkę i Pasieczną. Szlak biegnie ciągle przez ciemny świerkowy las bez widoków, momentami są strome podejścia i zejścia.
Ostatnie strome podejście między skałami czeka nas na Kowadło (988 m), ostatni cel naszej wędrówki. Na szczycie znajduje się grupa skałek oraz szlakowskaz z tabliczką  i skrzyneczką na pieczątkę Korony Gór Polski. Wierzchołek prawie nie oferuje już żadnych widoków, bo zasłonił je rosnący las. Tak jak już wspomniałem Kowadło zaliczane jest do KGP jako najwyższy szczyt Gór Złotych choć naprawdę nim nie jest. Dlaczego? Najwyższym szczytem Gór Rychlebskich (czeska nazwa G. Złotych) jest Smrk (1138 m), leżący po czeskiej stronie, ale zakładając, że bierzemy po uwagę wierzchołki leżące w Polsce to najwyżej położonym w G. Złotych po polskiej stronie jest bliski  szczytowi Smrka wierzchołek Brusek (1115 m).


Na Kowadle chwilę odpoczywamy, następnie schodzimy na Przełęcz Piekło. Od tego miejsca obieramy odwrotny kierunek i wracamy do Horni Lipowej, drogą trawersującą szczyty, po zmroku jeszcze raz odwiedzamy Leśny Bar.


Długość trasy: 28 km     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger