Tężnia w Głuchołazach już otwarta

TĘŻNIA W GŁUCHOŁAZACH OTWARTA

Głuchołazy wracają do swoich tradycji uzdrowiskowych. 4 lipca otwarto  tężnię solankową w części zdrojowej miasta. Drewniana konstrukcja ma 15 m wysokości i 5 tarasów.
Woda solankowa jest pompowana na szczyt tężni, skąd spływa po gęsto ułożonych gałęziach tarniny, rozpylając w powietrzu mgiełkę solankową, z której inhalacje korzystnie wpływają i leczą schorzenia układu oddechowego.
Podobno godzina przebywania na tężni przy korzystnych warunkach (temperatura powietrza 25 C i lekki wiatr) dale taki sam efekt jak 3 dni przebywania nad morzem. Obiekt znajduje się w pobliżu szpitala pulmonologicznego (ul. Lompy) ponad Górnym Stawem. Wejście na tężnię jest bezpłatne, a dostępna jest codziennie do godz 20:00. Z góry roztacza się ograniczony widok na okolicę z racji drzew, ale dostrzeżemy Przednią i  Biskupią Kopę.  Tężnia może stać się dobrą atrakcją dla turystów i kuracjuszy odwiedzających Głuchołazy. Tego typu konstrukcji jest mało, to pierwsza w woj. opolskim. Najsłynniejsze tężnie w Polsce znajdują się w Ciechocinku i są tam oblegane.
Głuchołazy czynią szereg starań by miasto znów wróciło do uzdrowiskowych tradycji. Część zdrojowa miasta pięknieje, powstają promenady, remontowany jest Górny Staw. Dobiegł też końca remont Muszli Leśnej w której już 15 lipca odbędzie się "Święto Gór Opawskich", a 21-22 lipca Festiwal Piosenki Turystycznej "Kropka".
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger