Pożar lasu na Olszaku

POŻAR LASU NA OLSZAKU
(fot. dzięki Andrzej Dereń - Tygodnik Prudnicki)
Dziś (17 października) doszło do pożaru lasu w rezerwacie przyrody na południowym stoku góry Olszak ponad Pokrzywną i Złotym Potokiem. Ogniem zostało objęte podszycie lasu na powierzchni około 30 arów w pobliżu niebieskiego szlaku "Przełomu Złotego Potoku". Ogień został zauważony około godziny 13:00. 
Wezwane na miejsce jednostki miały problem z dotarciem w miejsce pożaru z racji trudnych warunków terenowych. Stok jest bardzo stromy, brak tutaj także dobrych dróg leśnych oraz cieków wodnych. Woda do gaszenia ognia podawana była z Pokrzywnej. Pożar udało się na szczęście ugasić i o 16:30 strażacy zakończyli akcję. Ogień nie zdążył rozprzestrzenić się na wyższe drzewa czy stojący w pobliżu samotny dom. Prawdopodobną przyczyną było zaprószenie ognia przez nieznaną osobę.
(fot. 5x dzięki Andrzej Dereń - Tygodnik Prudnicki)
Pożar wybuchł w lesie liściastym na terenie rezerwatu przyrody "Olszak", który chroni bardzo rzadkie gatunki motyla. Występowanie gatunku Alabonia staintoniella zanotowano w Polsce tylko w tym miejscu! Spłonęła ściółka i podszycie, w których skrywa się wiele owadów. Las zapewne szybko poradzi sobie z odbudową i już na wiosnę pojawią się tam rośliny. 
Apel do turystów: nie używajcie ognia na terenach leśnych!. Obecnie na ziemi leży dużo liści, jest ciepło wietrznie, panuje susza. Deszcz nie padał od trzech tygodni, w potokach jest bardzo mało wody. Nie wiele trzeba do pożaru, wystarczy niedopałek papierosa i nieszczęście gotowe.  
To już kolejny pożar lasu w Górach Opawskich w tym roku. Poprzednio w sierpniu duży pożar wybuchł w masywie Kravi i Solnej Hory po czeskiej stronie koło Jindrichova i Petrovic. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger