Na wieży kościoła Bonifratrów w Prudniku [FOTORELACJA]

NA WIEŻY KOŚCIOŁA BONIFRATRÓW W PRUDNIKU! 
23 LISTOPADA 2018 
Klasztor na tle Gór Opawskich - zdjęcie z Wieży Woka

Dziś (23.11) miałem okazję po raz pierwszy zwiedzić i eksplorować wieżę kościoła św. Piotra i Pawła zakonu Bonifratrów w Prudniku. Historia tych zakonników w Prudniku sięga 1764 r. kiedy to pułkownik Friendrich Wilhelm von Roder zakupił ziemię Bonifratrom. W latach 1782-83  powstał klasztor wraz ze szpitalem a w 1785-87 r. barokowy kościół św. Piotra i Pawła. Wieża kościelna została dobudowana w 1793 r. zużyto na nią 60 tysięcy cegieł.
 Wnętrze kościoła jest jednonawowe o niecodziennej orientacji północnej z bogatym wystrojem barokowym. W ołtarzu głównym wielki obraz patronów świątyni Piotra i Pawła. Boczne ołtarze św. Krzyża i św. Jana Bożego z dzieciątkiem przekazanym przez Maryję. Na sklepieniu kościoła polichromie przedstawiające życie św. Jana Bożego oraz Chrystusa. Ambona z płaskorzeźbą Miłosiernego Samarytanina. Ciekawostką są organy kościoła, które zostały przeniesione z nieistniejącego kościółka Kapucynów przy ul. Kościuszki na początku XX w. Okno w świątyni we wschodniej ścianie prowadzi do pięknej neobarokowej kaplicy klasztornej św. Józefa.
Zakon Bonifratrów w Prudniku obecnie nie prowadzi szpitala. Szpital państwowy działał tu do początku XXI w. Dziś w budynkach znajduje się Dom Pomocy Społecznej dla starszych osób. 
Unikatową ciekawostką klasztoru w Prudniku jest odnalezione kilka lat temu archiwum i biblioteka zakonu. Bogate zasoby, podczas II wojny światowej zostały ukryte pod dachem , zamurowane na strych po to by nie dostały się w ręce Rosjan i nie zostały zniszczone. 
Nasza wycieczka była transmitowana na żywo. Film Wojtka Bandurowskiego możecie obejrzeć tu: TRANSMISJA WOJTKA BANDUROWSKIEGO

AKTUALIZACJA! Zegar na wieży kościoła oo. Bonifratrów w Prudniku już działa!  W sobotę 8 grudnia po kilku latach udało się znów uruchomić zegar. Znów pokazuje czas, połączony z dzwonami wybija każdy kwadrans i pełne godziny. Zegar powstał w niemieckiej firmie, która istnieje do dziś. Na prudnickiej wieży znajduje się od 1864 r. Dwa tygodnie temu miałem okazję zwiedzać wieżę i podziwiać ciekawy mechanizm zegara. Zapraszam do filmu Wojtka Bandurowskiego, gdzie Grzegorz Wojciechowski opowiada i pokazuje jak działa zegar!


Kościół św. Piotra i Pawła
Organy i chór
Neobarokowa kaplica klasztorna
Podczas dzisiejszej wycieczki skupiliśmy się na wieży kościelnej. Mogliśmy zobaczyć niezwykły mechanizm zegara wieżowego, który posiada 3 tarcze. Zegar połączony jest z dzwonami, kiedyś młotki w dzwony uderzały co kwadrans. Obecnie zegar nie chodzi, ale niebawem planowana jest jego naprawa i uruchomienie.

mechanizm zegara. Czas zatrzymał się o 4:05 kilka lat temu...
odważniki zegara


mechanizm do wskazówek na tarczach zegara
i tarcza zegara

 Wyżej znajdują się dwa dzwony, które obecnie biją bardzo rzadko. (Dla porównania w kościele Michała Archanioła z 3 dzwonów do dziś zachował się jeden - średni, który bije każdego dnia o godz: 12:00 i podczas świąt). Jeszcze kilka lat temu odgłos dzwonów z małego kościółka mogliśmy słyszeć w każdą niedzielę o 11:30.  Dzwony przypuszczalnie zostały odlane na początku XX w. zachowała się fotografia z uroczystego wciągania ich na wieżę. 

większy dzwon
mniejszy dzwon

Młotek od zegara uderzał w dzwon co kwadrans. Podczas świąt czy np. w południe dzwon ruszał się i bił swoim sercem 
Niemieckie napisy na dzwonach. Być może znajduje się nazwa ludwisarni, gdzie został odlany
Moment wciąganie dzwonu na wieżę kościelną - przypuszczalnie początek XX w. (fot. źródło Facebook "Prudnik - historia fotografią pisana"
Moment wciąganie dzwonu na wieżę kościelną - przypuszczalnie początek XX w. (fot. źródło Facebook "Prudnik - historia fotografią pisana"
stare dzwony w hełmie wieży


Nasza wizyta to także podziwianie niecodziennej panoramy na Prudnik. Z tej perspektywy mało kto mógł wykonywać zdjęcia. Szkoda, że pogoda rano była mglista i Gór Opawskich prawie nie było widać. Nie znam dokładnej wysokości wieży, ale wydaje mi się, że ma 40 kilka metrów. 

  Oprócz wieży zaglądnęliśmy też na dach kościoła ponad sklepienie oraz strych klasztoru.

Stary miech organowy. Urządzenie pobierało powietrze z wieży do piszczałek organów kościelnych.
dach kościoła, ponad sklepieniem
dach klasztoru


To była niesamowita wycieczka połączona z eksploracją wieży! Dziękuję Wojtkowi Bandurowskiemu, Panu Aleksandrowi Bugli oraz Panu Grzegorzowi Wojciechowskiemu za niecodzienną wycieczkę do wieży!

A na koniec ciekawostka. Film w podobnym temacie, który udało mi się popełnić kilka lat temu.
Historia dzwonów w kościele św. Michała Archanioła w Prudniku wraz z biciem dzwonu o godz: 12:00

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger