V Turystyczny Rajd Rowerowy

V Turystyczny Rajd Rowerowy 
"Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy - legend polskiego kolarstwa" 
18 lipca odbył się po raz piąty Turystyczny Rajd Rowerowy. Impreza organizowana jest przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku i PTTK Prudnik. Każdego roku rajd jest kolarskim otwarciem sezonu na Ziemi Prudnickiej, jednak w tym roku było inaczej bo z powodu pandemii imprezę przeniesiono na lipiec. W trasę o długości prawie 30 km wyruszyła kilkudziesięcioosobowa grupa rowerzystów, a biegła ona następująco: Prudnik(park) – Łąka Prudnicka - Moszczanka – Wierzbiec – Szybowice – Łąka Prudnicka – Kozia Góra.

Uczestnicy podzieleni na dwie grupy pokonywali trasę z przodownikami, którzy opowiadali o mijanych po drodze ciekawych miejscach oraz zadawali krótkie pytania z wiedzy o regionie. W Szybowicach w połowie trasy zorganizowano punkt kontrolny z wodą. Podczas wycieczki uczestnikom dało się we znaki błoto, ponieważ intensywne opady deszczu ustąpiły godzinę przed rozpoczęciem imprezy. To też przełożyło się na liczbę uczestników, która w tym roku była mniejsza niż w poprzednich latach. Choć trasa biegła widokowymi odcinkami, niestety nie dopisała widoczność, Góry Opawskie były we mgle. Trasę poprowadzono odcinkami dróg polnych, które większość uczestników miało okazję przejechać po raz pierwszy. 

Podczas wycieczki mijaliśmy m.in. ruiny zamku w Łące Pr. Z XV w. którego ostatnim właścicielem był Dietrich Hugo Hermann von Choltitz, gubernator Paryża podczas II wojny światowej. Zasłynął on dzięki przeciwstawieniu się rozkazowi Hitlera, który nakazał zburzyć Paryż. Dzięki Choltitzowi miasto zostało ocalone. 

Meta rajdu tradycyjnie znajdowała się na polanie pod Kozią Górą w pobliżu Sanktuarium św. Józefa. Organizatorzy przygotowali kilka atrakcji: grochówkę, ognisko z kiełbaskami. Uczestnicy mogli również zaopatrzyć się w materiały promocyjne Gminy Prudnik czy porozmawiać z legendą kolarstwa – Franciszkiem Surmińskim. 


Gościem specjalnym i tytułowym rajdu był Franciszek Surmiński - legendarny polski kolarz, kilkukrotny mistrz i wicemistrz Polski w kolarstwie, zwycięzca etapów Tour de Pologne trener m.in. Szozdy mieszkający na Ziemi Prudnickiej. Mimo sędziwego wieku nadal w dobrej formie wspólnie z uczestnikami rajdu pokonywał trasę. Na rowerze szosowym nawet na drogach polnych w błocie radził sobie świetnie! 

Rajd upamiętnia również drugiego wielkiego polskiego kolarza - Stanisława Szozdę, mieszkańca Prudnika, kilkukrotnego mistrza świata i vicemistrza olimpijskiego. Szozda zmarł w 2013 r. Na jego cześć we wrześniu odbywa się Memoriał im. Stanisława Szozdy - kolarskie wyścigi uliczne o randze ogólnopolskiej. Wystawa poświęcona karierze sportowej Szozdy znajduje się w Muzeum Ziemi Prudnickiej. 

Nad rajdem "Portal Góry Opawskie" objął patronat medialny! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger