Pociąg TLK "KORMORAN" - w Sudety z Warszawy i Mazur!

 Pociąg TLK "KORMORAN"

W GÓRY OPAWSKIE POCIĄGIEM ZE STOLICY I MAZUR! 😀
2 stycznia o godz. 12:08 po raz pierwszy na stację Prudnik z klimatycznymi semaforami kształtowymi wjechał pociąg pospieszny TLK "KORMORAN" relacji Polanica-Zdrój - Kłodzko - Nysa - Prudnik - Katowice - Warszawa - Olsztyn. Skład PKP Intercity z dwoma wagonami prowadziła lokomotywa SU4210-002. 
To kolejny ważny powrót połączeń dalekobieżnych na Magistrali Podsudeckiej. Przypomnę, że od grudnia kursuje także codzienny pociąg "Sudety" Jelenia Góra - Kraków. 
TLK "KORMORAN" to pierwsza w historii taka relacja pociągu na Podsudeckiej, do 2007 r. kursowały tędy co prawda inne pociągi m.in. do Lublina, Przemyśla czy Berlina, ale nigdy nie bezpośrednio do Warszawy i Olsztyna. 
Cała trasa ma 810 km, pociąg pokonuje ją w 11 h 14 min. Dzięki niemu miasta leżące przy trasie od lat marginalizowane przez PKP zyskują ważne połączenie. Turyści odwiedzający Góry Opawskie (w Prudniku zaczyna się GSS) czy dalsze pasma Sudetów na Ziemi Kłodzkiej będą mogli łatwiej dotrzeć. Pociąg jedzie m.in przez: Polanica Zdrój, Kłodzko, Bardo, Pączków, Otmuchów, Nysa, Prudnik, Głogówek, Kędzierzyn-Koźle, Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Częstochowa, Żyrardów, Warszawa, Ciechanów, Działdowo i Olsztyn.

ZDJĘCIA: 
Stacja Kędzierzyn-Koźle - 6 stycznia 2021 r. lokomotywa SU4210-001Pociąg w Lesie Niemysłowickim, zjeżdża z górki przed stacją Prudnik - 7 stycznia 2021 r.
"KORMORAN" na Podsudeckiej na tle zimowych Gór Opawskich - masywu Srebrnej i Biskupiej Kopy przed wjazdem na stację Prudnik  8 stycznia 2021 r."KORMORAN" opuścił stację Prudnik i jedzie w kierunku Kędzierzyna, w tle panorama miasta z dominującymi wieżami kościoła św. Michała Archanioła, Ratusza, kościoła śś. Piotra i Pawła oraz Wieża Woka. Na ostatnim planie panorama Gór Opawskich i Gór Złotych.


2 komentarze:

 1. Rewelacyjne zdjecia Kormorana. 10.02.2022 Jadę wlasnie ostatnim Kormoranem do Olka(Olsztyna) . Przykre, ze likwiduja połaczenia. Wagon nr 15 byl nieogrzewany ale bylo fajnie bo ludzie sie rozgrzewali fajnymi napojami. Dzieciory robily zdjecia i filmy. Najmlodszy z nich sypal jak z rękawa nazwami i modelami lokomotyw. Jestem pewna, ze zostanie on maszynistą. Wagon 15stke wymienili w Katowicach. Wagonowki są najlepsze i przedzialowki. Te Rury Stadlery do niczego sie nie nadaja. Nie ma w nich korytarzy i nie ma klimatu. Stado ludzi tam siedzi w bezruchu upchane jak w samolocie. Nie dajmy zlikwidowac przedzialowych bo w rurach siedzi sie jak w klatce 0,5 m2. Ludzie tam nie istnieja dla siebie. Tylko pochyleni w ekran. W przedzialowkach ludzie sie widza ...rozmawiaja nie sa oddzieleni "deskami". Chodza po korytarzach. A poza tym z rury nie da sie filmowac..i okna nie otworzysz.Z tego co wiem filmowales ten dzisiejszy sklad chyba w Nysie lub dalej. Mowili ze Cie widzieli z kamerą. Dzialaj jak najdłużej bo piekne wychodzą Ci ujęcia. Pozdr. Kam....sz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję! W tym poście mam tylko kilka ujęć "Kormorana". Faktycznie mam ich znacznie więcej, nie wszystkie są opublikowane, niektóre publikuję na facebooku (profil Góry Opawskie lub Stacja Prudnik). Mi również szkoda, że pociąg "Kormoran" od 11.12.22 znika z Magistrali Podsudeckiej. Łączył małe miasta z większymi, podróżowali nim mieszkańcy czy turyści, frekwencja była. Czasem mi też zdarzyło się nim podróżować, wagony przedziałowe też uważam, że są lepsze od bezprzedziałowych.
   A dziś ostatniego "Kormorna" lapałem w Prudniku na peronach stacji. Więc może się widzieliśmy? Mam nagrany wjazd, parę zdjęć i ostatnią zapowiedź głosową. Coś wrzucę na facebook.
   Pozdrawiam :)

   Usuń

Copyright © Góry Opawskie , Blogger