Nowa książka historyczna o Prudniku i okolicy!

2 lutego 2021 odbyła się promocja nowej książki pt. "Ulicami Prudnika z historią i fotografią w tle" autorstwa Ryszarda Kaszy, a wydanej przez Starostwo Powiatowe w Prudniku. Nowa publikacja to potężna encyklopedia wiedzy o Prudniku i okolicy. Ma aż 1008 stron, zawiera prawie 3600 ilustracji: zdjęć, grafik i map związanych z historią naszego regionu. Wszystkie wzbogacone są opisami, a dzięki mnogości ilustracji sprawia, że ma niezwykle atrakcyjny dla czytelnika przekaz.

To już trzecia książka Ryszarda Kaszy w ciągu ostatnich czterech lat, która jest rozwinięciem i kontynuacją dwóch poprzednich "Historia Prudnika fotografią pisana" (wyd. 2017 r.) i "Powiat prudnicki - historia dawną fotografią pisana" (wyd. 2018 r.).  Autor pracując nad  książką sięgał do wielu archiwów na całym świecie, materiały pozyskiwał także ze zbiorów rodzinnych mieszkańców Prudnika. Pojawiają się tutaj także relacje świadków walk o miasto w marcu 1945 r. spisane przez tutejszych Niemców, wkraczających Rosjan oraz nowych mieszkańców - Polaków z Kresów Wschodnich, wzbogacone są one zdjęciami oraz mapami przebiegu walk. Pojawiają się w niej więc materiały nigdy dotąd nie publikowane, albo pomijane z różnych powodów, które mogą rzucić nowe światło na niektóre wydarzenia. Autor skupia się także na historii powojennej miasta, są więc fotografie z życia codziennego mieszkańców, wydarzeń w czasach PRL-u.  Jeszcze jednym aspektem różniącym tą publikacje R. Kaszy od poprzednich jest pojawienie się zdjęć archiwalnych czarno-białych współcześnie koloryzowanych cyfrowo. Są także kolarze zdjęć archiwalnych ze współczesnymi, a niektóre miejsca przedstawiane są na starych i współczesnych zdjęciach. Oprócz zdjęć z Prudnika w książce zobaczymy także materiały z okolicznych miejscowości historycznie związanych z miastem, są to in. Moszczanka, Łąka Prudnicka, Rudziczka, Trzebina, Pokrzywna, Dębowiec, Wieszczyna czy z Gór Opawskich - Biskupiej Kopy. 

Dla pasjonatów lokalnej historii to niezwykle cenna publikacja! Opisuje także wydarzenia ze współczesnej historii sprzed kilkudziesięciu lat, także tej, którą pamiętają jeszcze niektórzy mieszkańcy, choć dotąd bardzo słabo spisaną i udokumentowaną dla przyszłych pokoleń.  Nic dziwnego, że dzisiejsza dystrybucja książki po południu do starostwa przyciągnęła tłum mieszkańców. Książka powinna być dostępna także jutro (3.02) w Starostwie Powiatowym w Prudniku w godz.  16:00-19:00. Jest to publikacja darmowa. 

AKTUALIZACJA

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem publikacją i szybkim wyczerpaniem nakładu Starostwo Powiatowe w Prudniku zdecydowało się udostępnić książkę w formie elektronicznej z możliwością pobrania pliku. Publikacja dostępna jest TUTAJ

3 komentarze:

 1. Byłbyś w stanie taką mi "skombinować"? :> Bo w Prudniku nie wiem kiedy będę, a łatwiej byłoby mi to później jakoś od Ciebie odebrać, zwłaszcza jak nakład zniknie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może być ciężko... wczoraj było bardzo dużo ludzi, stałem w kolejce prawie 2h, książka jest juz na mnie, więc 2 nie mogę wziąć, ewentualnie na Twoje dane, imię, nazwisko, nr tel. Po za tym dzis popołudniu nie za bardzo mam czas, jeśli nie będzie dużej kolejki to ewentualnie mógłbym wziąć.

   Usuń
  2. Hmm, a po co oni potrzebują tak dużo danych do wydania książki? Dziwne :P

   Usuń

Copyright © Góry Opawskie , Blogger