VII Turystyczny Rajd Rowerowy w Prudniku

VII Turystyczny Rajd Rowerowy
"Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy - legend polskiego kolarstwa"
23 kwietnia 2022 r.

23 kwietnia odbył się po raz siódmy Turystyczny Rajd Rowerowy. Impreza organizowana jest przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku oraz PTTK Prudnik. Każdego roku rajd jest kolarskim otwarciem sezonu na Ziemi Prudnickiej. W trasę o długości tym razem 25 km wyruszyła około 100 osobowa grupa rowerzystów, a biegła ona następująco: Prudnik(park) - Łąka Prudnicka - Moszczanka - Wieszczyna - Jindřichov - Dębowiec - Kozia Góra okolice Sanktuarium św. Józefa.

Uczestnicy podzieleni na kilka grup pokonywali trasę z przodownikami, którzy opowiadali o mijanych po drodze ciekawych miejscach oraz zadawali krótkie pytania z wiedzy o regionie. Na leśnym parkingu w Dębowcu w na trasie zorganizowano punkt kontrolny z wodą i małym poczęstunkiem. Trasa w większości biegła przez tereny otwarte z  rozległymi panoramami. Turyści pokonując trasę mogli podziwiać zatem piękne widoki na Góry Opawskie i budzącą się do życia przyrodę - soczystą zieleń i wiosenne kwiaty.  

(fot. Andrzej Dereń)

Z Prudnika wyruszyliśmy polną drogą do Łąki Prudnickiej i Moszczanki. Przez te wsie przejeżdżaliśmy wzdłuż Złotego Potoku, jednej z głównych rzek odwadniających Góry Opawskie. W Moszczance polną drogą przejechaliśmy do Wieszczyny z widokiem na masyw Biskupiej Kopy. 


 Następnie po przekroczeniu torów tranzytowej linii kolejowej z Krnova do Jesenika udaliśmy się do Czech. Na uczestników czekało tutaj bardzo strome podejście, krętą asfaltową drogą pod Wzgórze św. Rocha. Trud podjazdu wynagrodziły za to widoki roztaczające się z okolic szczytu. Z górskich łąk można było podziwiać piękną panoramę w kierunku masywu Srebrnej i Biskupiej Kopy oraz masywu Kravi i Solnej Hory. To najładniejszy odcinek trasy. 
 Następnie zjechaliśmy do Jindřichova - miejscowości położonej w dolinie Osobłogi - drugiej ważnej rzeki odwadniającej G. Opawskie. Przejechaliśmy przez miejscowość wzdłuż rzeki mijając kościół św. Mikołaja, następnie pałac z poł. XVII w.

 Obok pałacu asfaltową ścieżką rowerową wróciliśmy do granicy, po drodze przystając przy altanie z ładną panoramą. 


W Lesie Prudnickim na chwilę zatrzymaliśmy się na punkcie z poczęstunkiem, a następnie przez las udaliśmy się na metę na Koziej Górze. 

Meta rajdu tradycyjnie znajdowała się na polanie pod Kozią Górą w pobliżu Sanktuarium św. Józefa. Organizatorzy przygotowali kilka atrakcji: grochówkę, ognisko z kiełbaskami, kawę, ciasto, herbatę. Policja zaś przygotowała atrakcje dla dzieci: miasteczko ruchu drogowego, prezentację radiowozów. Rajd upamiętnia dwóch wybitnych kolarzy mieszkających na Ziemi Prudnickiej. Pierwszy z nich to Franciszek Surmiński - legendarny polski kolarz, kilkukrotny mistrz i wicemistrz Polski w kolarstwie, zwycięzca etapów Tour de Pologne trener m.in. S.Szozdy mieszkający na Ziemi Prudnickiej. Pan Franciszek od początku istnienia imprezy do ubiegłego roku zawsze uczestniczył w wydarzeniu. Mimo sędziwego wieku 87 lat nadal w dobrej formie wspólnie z uczestnikami rajdu pokonywał trasę. Niestety 2 października 2021 r. zginął tragicznie w wypadku samochodowym. 

Franciszek Surmiński w 2021 r. 

Rajd upamiętnia również drugiego wielkiego polskiego kolarza - Stanisława Szozdę, mieszkańca Prudnika, kilkukrotnego mistrza świata i vicemistrza olimpijskiego. Szozda zmarł w 2013 r. Na jego cześć we wrześniu odbywa się Memoriał im. Stanisława Szozdy - kolarskie wyścigi uliczne o randze ogólnopolskiej. Wystawa poświęcona karierze sportowej Szozdy znajduje się w Muzeum Ziemi Prudnickiej. We wrześniu 2021 r. w centrum miasta obok I LO (ul. Gimnazjalna) został odsłonięty pomnik z podobizną Stanisława Szozdy.

W pobliżu mety znajduje się sanktuarium św. Józefa z klasztorem oo. Franciszkanów, którego początki sięgają 1852 r. W tym miejscu w latach 1954-55 r.  władze PRL więziły kard. Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Polski. Kardynał następnie został przeniesiony do Komańczy, a kościół i klasztor oo. Franciszkanów planowano przebudować na wojskowe sanatorium dziecięce. Wówczas rozpoczęto niszczycielski remont, który został przerwany. Kilka lat później obiekt wrócił do Kościoła i został odbudowany. W ubiegłbym roku zakończył się remont kościoła, na dach powróciła wieża. 


Obok znajduje się także Grota Lurdzka z tufu wulkanicznego zbudowana w 1903 r.     

Nad rajdem "Portal Góry Opawskie" objął patronat medialny!

WSZYSTKIE ZDJĘCIA: LINK
STRONA Z FOTOGALERIĄ ORGANIZATORÓW: LINK
RELACJA FILMOWA TVP3 OPOLE: LINK
RELACJA FILMOWA TYGODNIKA PRUDNICKIEGO: LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger