Zaginiona wieś Studnice i ujście rzeki Prudnik do Osobłogi

Zaginiona wieś Studnice i ujście rzeki Prudnik do Osobłogi

W niedzielę 11 kwietnia 2015 popołudniu wybraliśmy się w okolice granicy polsko-czeskiej między Osoblahą a Racławicami Śl.
Wyruszyliśmy spod kościoła św. Mikołaja na końcu Osoblahy. Jest to kościół cmentarny, otoczony dość dużym cmentarzem , pochodzący z 1765 r. W centrum Osoblahy, przed II wojną światową również znajdował się kościół św. Magdaleny. Niestety uległ zniszczeniom wojennym (miasto było zburzone doszczętnie).Udajemy się starą asfaltówką przez pola z pięknymi widokami na Jeseniky z Pradziadem oraz Góry Opawskie z masywem Biskupiej Kopy, widoczny jest również Prudnik, Racławice Śl i Głogówek. Docieramy do Studnic, na początku ruiny starych zabudowań (folwark?) oraz wieży ciśnień. Obok nich jeden z 2 zachowanych domów w Studnicach.
Racławice i GłogówekMaszerujemy dalej i docieramy do kapliczki św. Linhartego. Była zrujnowana, ale teraz zabezpieczono dach i wejście. Zaginioną wieś Studnice przed II wojną zamieszkiwało ok 180 osób. Potem wieś pustoszała, aż w 1971 r. wyludniła się całkowicie.
Od kapliczki idziemy dalej w kierunku rzeki Prudnik, utwardzoną ułożonymi kamieniami drogą. To właśnie ją do ok. lat 70. XX w. wożono ciężarówkami czeskie buraki na stację kolejową w Racławicach Śl. Droga po polskiej stronie w części została zaorana. Docieramy do rzeki, widoczne są pozostałości starego mostu.

Stąd odbijamy w prawo i po chwili jesteśmy na ujściu rzeki Prudnik do Osobłogi. Tutaj Prudnik kończy swój bieg i razem z Osobłogą podąża do Odry w Krapkowiach. Jest tutaj duża żwirowa wysepka.

Wracamy i maszerujemy wzdłuż rzeki, w końcu odnajdujemy stary most przez Prudnik, który według niektórych miał zostać zniszczony przez powódź. Jest w dobrym stanie. Przechodzimy przez niego i przez pole udajemy się do starego wodospadu na Osobłodze na granicy państwa. Robi się już ciemno, dlatego udajemy się w drogę powrotną przez Studnice.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger