Śnieżnik i Mały Śnieżnik

Na Śnieżnik oraz Mały Śnieżnik ze Střibnic
3 sierpnia 2015 r.
Wyruszamy ze Střibnic obok kościoła niebieskim szlakiem stromo pod górę, najpierw przez łąki potem lasem, na szlaku dużo powaalonych drzew przez gwałtowne burze do kapliczki Maryi Panny.
Stąd już wspólnie z czerwonym szlakiem podążamy świerkowym borem, mijamy źródło Adelin (ochłoda w upalny dzień), docieramy do szerokiej kamienistej drogi, by po chwili przejść na bardzo stromo pnący się zielony szlak wzdłuż granicy, wśród jagód. Po pewnym czasie ścieżką bez szlaku odbijamy do kamiennego słonia, bardzo znanego w Masywie Śnieżnika, postawionego w 1932 r., obok znajdują się ruiny schroniska , zbudowanego w 1908 r., nosiło imię księcia Lichensteina, było jednym z najnowocześniejszych schronisk w Sudetach, posiadało prą, wodę, telefon i pocztę, w 1971 r. obiekt został zburzony, obecnie pozostały po nim tylko piwnice.

Maszerujemy dalej czerwonym szlakiem, przechodzimy obok źródeł Morawy, po chwili docieramy na szczyt Śnieżnika (1425 m), robimy tutaj dłuższą przerwę, na szczycie do 1973 r. stała kamienna wieża widokowa, została wysadzona z powodu złego stanu i bliskości granicy, obecnie pozostała po niej sterta gruzu.
Ze Śnieżnika zielonym szlakiem schodzimy do schroniska PTTK im Zbigniewa Fastnachta, tutaj również dłuższa przerwa. Decydujemy się zdobyć jeszcze szczyt Małego Śnieżnika zielonym szlakiem.


Wracamy tą samą drogą do schroniska.... i w obiekcie spotykamy znajome twarze: Dzikusów z Pogranicza Łukasza, Grzegorza, Sławka i Wojtka, którzy są w trakcie wyprawy Głównym Szlakiem Sudeckim z Świeradowa do Prudnika (450 km), po krótkiej rozmowie o wrażeniach z trasy i pamiątkowym zdjęciu udajemy się w drogę powrotną.


Ponownie zdobywamy Śnieżnik, stąd czerwonym szlakiem, następnie żółtym już po zmroku obok chaty Navrsi schodzimy do Střibnic.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger