Zlatohorski Treking 2015

38 Zlatohorský Treking
Zlatohorský Treking to rajd turystyczny polegający na przejściu wyznaczonych tras: 5 km, 15 km, 25 km oraz 50 km, w tym roku nowością była nocna 25 km (start od godz: 3:00) przebiegających szlakami Zlatohorskiej Vrchoviny i Gór Opawskich. Organizatorem imprezy jest Studio4. Start i meta tras znajduje się w Miejskiej Informacji Turystycznej w Zlátych Horach (czas przejścia liczony jest do Biskupiej Kopy (w tym roku Petrove Boudy). Corocznie w imprezie bierze udział spora grupa turystów z Ziemi Prudnickiej. W imprezie uczestniczę po raz 5, jednak tym razem zamiast 50 km z powodu złego samopoczucia wybrałem 25 km.

RELACJA:
Po zapisaniu się w IT w Zlatych Horach o godz 9:15 wyruszamy na trasę. Maszerujemy przez miasteczko mijając wiele osób idących na trasy i już wracających z nocnej 25 km. Potem zielonym szlakiem przez las, wzdłuż strumienia do skansenu Zlátorudne Mlyny, przy których I punkt kontrolny (samoobsługowy). W ich pobliżu powstały nowe drewniane zabudowania: domek, a nieco dalej niewielka wieża widokowa.

Idziemy teraz wzdłuż potoku Olešnice, do Dolni Udoli. W tej wsi przy hotelu "U Pekina" II punkt kontrolny. Organizatorzy częstują herbatą, rumem i jabłkami. Stąd ruszamy żółtym szlakiem stromo pod górę, łąkami w pobliżu wyciągów, za nami otwierają się piękne widoki. Robi się już bardzo ciepło. W lesie po pewnym czasie zmieniamy kolor szlaku na czerwony, na którym po kilku km III pkt kontrolny, tutaj dostajemy herbatę oraz wafelki.


Z tego miejsca rozpoczynamy strome wejście na grzebień Přičnego Vrchu wśród Taborskich Skał, na skałkach z widokami w kierunku Pradziada chwila przerwy na zdjęcia, gdzieś po drodze zbieramy jeszcze kilka jagód, spotykamy kilka muchomorków.

Dalej czerwonym szlakiem przechodzimy przez rozległy szczyt Přičnego Vrchu, zaczyna mocno wiać, robi się nieco chłodniej. W końcu rozpoczynamy strome zejście. Znów na chwile zbaczamy ze szlaku tym razem na Hornickie Skały (Górnicze) z których widoki w kierunku Biskupiej Kopy. Wracamy na trasę i schodzimy do Heřmanovic do IV pkt kontrolnego, nasza trasa łączy się tutaj z 50 km, robimy tutaj dłuższą przerwę, jesteśmy częstowani kiełbasą i herbatą.

Teraz idziemy już wspólnie z najdłuższą trasą żółtym szlakiem przez wieś, po chwili jednak wychodzimy z niej do góry na pastwiska z widokami, wiatr ustaje znów jest ciepło, mijamy źródło Osobłogi z kolekcją kubeczków, wspinamy się na Vetřną i stromo schodzimy na Petrove Boudy, gdzie V punkt kontrolny ( do tego miejsca w tym roku liczony jest czas).
Z boudów zielonym szlakiem wspinamy się na Biskupią Kopę. Na szczycie chwila przerwy i stromo dalej zielonym szlakiem schodzimy do Zlatych Hor do miejsca mety.
Pogoda dopisała, trasa również była widokowa. To już ostatni rajd tego typu w roku w naszej okolicy, dlatego można go nazwać "zakończeniem sezonu". Jednak prawdziwy Dzikus wędruje cały rok i żadne śniegi mu nie straszne
Kolejny zorganizowany rajd to "Šumperska zimni padesatka", która zapewne odbędzie się pod koniec lutego 2016 r.

Dzikusy na mecie !!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger