Dalekie Obserwacje: Zachód słońca za Śnieżką

OTWIERAMY NOWY DZIAŁ! 

Od dawna planowałem otworzyć na portalu dział poświęcony Dalekim Obserwacjom czyli fotografii pasm górskich i dużych obiektów (np. przemysłowych, wieżowców, kościołów) wykonanych z odległości kilkudziesięciu, a czasem nawet kilkuset kilometrów. Tym rodzajem fotografii interesuje się już kilka lat, dlatego mam już trochę ciekawych ujęć. 
W dalekich obserwacjach najważniejsze jest znaleźć się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie, ważny jest także sprzęt (bardzo przydatny jest statyw) oraz umiejętności. 
Wzniesienia Gór Opawskich oferują świetne i odległe widoki. Najlepszym punktem do obserwacji jest Biskupia Kopa, z której możemy zobaczyć rozległą panoramę Sudetów po Śnieżkę (131 km), Beskidów a nawet Tatr (220 km)!

Zachód słońca za Śnieżką
To zjawisko zdarzające się w jednym miejscu 2 razy w roku w określonych datach. Wtedy to tarcza słoneczna chowa się centralnie za Śnieżką w Karkonoszach. Do zobaczenia tego zjawiska niezbędne są sprzyjające warunki tj. bezchmurne niebo i brak zamglenia. Średnia przejrzystość powietrza i brak możliwości zobaczenia Śnieżki przed zachodem słońca nie musi oznaczać, że obserwacja się nie uda. Czasem szczyt pojawia się dosłownie minutę przed zachodem i znika zaraz po nim, dlatego warto zostać i czekać cierpliwie. Czasem widoczna jest już po zachodzie...
Aparat, którym wykonuję zdjęcia to: NIKON COOLPIX P90

Miejscówki do obserwacji zjawiska:

Zajęcza Kępa 383 m: wzniesienie w Lesie Prudnickim, bezpośrednio obok kamieniołomu w Dębowcu. Wierzchołek porośnięty małą kępą lasu, niżej łąki które oferują dalekie obserwacje.
Zachód słońca za Śnieżką możemy stąd obserwować 24 kwietnia oraz 19 sierpnia 

Wspólnie z RobertemJ z bloga ROWEROMANIAKK 24.04.2017 r. wybraliśmy się rowerem na Zajęczą Kępę na sesję zdjęciową. Warunki dopisały! :) Odległość do Śnieżki 137 km

CAŁA PANORAMA: KLIKNIJ TUTAJ
Od lewej: Laszczowa (61 km), Wysoki Kamień (59 km), Studničná Hora (139 km), Śnieżka (137 km) i Kalwaria (61 km)
Wysoki Kamień (59 km), Studničná Hora (139 km), Śnieżka (137 km) i Kalwaria (61 km)
Studničná Hora (139 km), Śnieżka (137 km) i Kalwaria (61 km)
Studničná Hora (139 km), Śnieżka (137 km) i Kalwaria (61 km)
Studničná Hora (139 km), Śnieżka (137 km) i Kalwaria (61 km)
Studničná Hora (139 km), Śnieżka (137 km) i Kalwaria (61 km)

Studničná Hora (139 km), Śnieżka (137 km) i Kalwaria (61 km)

Biskupia Kopa (890): najwyższy szczyt Gór Opawskich oferuje jedne z najbardziej odległych widoków w Sudetach. Zachód słońca za Śnieżką możemy stąd zobaczyć 30 kwietnia oraz 13 sierpnia. 

30 kwietnia wspólnie ze znajomym wybrałem się na Biskupią Kopę. W wyższych partiach warunki zimowe. Śnieżki nie obserwowałem  z wierzchołka, ponieważ wieża o tej porze jest już zamknięta a z wyrębu powyżej schroniska na wys. 845 m. Odległość to 131 km
Śnieżkę ujrzałem mimo słabej przejrzystości dosłownie minutę przed i po zachodzie słońca oto efekty! :)
 
CAŁA PANORAMA ZACHÓD: KLIKNIJ TUTAJ
    

Kobylica 399 m: szczyt w Lesie Prudnickim koło Dębowca. Wierzchołek porośnięty lasem, ale zachodnie stoki pokryte polami oferują dalekie obserwacje
Zachód słońca za Śnieżką możemy stąd zobaczyć 25 kwietnia oraz 18 sierpnia. Odległość to 137 km

25.04.2016 r. wspólnie z RobertemJ z bloga ROWEROMANIAKK wybraliśmy się na sesję zdjęciową. Niestety moment zachodu słońca przysłoniły chmury, ale doskonale widoczna była kilka minut po zachodzie aż do zmroku. Oto efekty! :)
CAŁA PANORAMA: KLIKNIJ TUTAJZapewne dobrym miejscem do obserwacji tego zachodu jest także Příčný Vrch (975 m), najwyższy szczyt całych Gór Opawskich. Dalekie Obserwacje w kierunku zachodnim oferuje punkt widokowy na Taborskich Skałach. Mi jednak nie było dane jeszcze obserwować stamtąd  tego zjawiska. Daty to 3 maja oraz 8 sierpnia.   

2 komentarze:

  1. pytanie techniczne: jak zrobić aby ta panorama pokazująca szczyty była taka kolorowa? U mnie zawsze wyświetla się tylko biało-szara.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wystarczy zaznaczyć okienko "Farbige Darstellung", w prawym rogu :)

      Usuń

Copyright © Góry Opawskie , Blogger