Remont wieży na Biskupiej Kopie

BISKUPIA KOPA - WIEŻA IDZIE DO REMONTU

Już w tym roku wieża widokowa na Biskupiej Kopie, symbol Gór Opawskich doczeka się remontu. Prace ruszają już w maju, wtedy to wokół pojawi się rusztowanie i zostanie wyremontowana elewacja wieży oraz dach. Zrekonstruowany zostanie także napis ponad wejściem Kaiser Franz Josef Warte (Warta Cesarza Franciszka Józefa), który odpadł kilka lat temu.
Te prace nie będą wpływać na otwarcie obiektu i wieża nadal będzie dostępna dla turystów. W sezonie letnim remont zostanie przerwany, jednak już na jesień zostanie wznowiony. Wtedy to wieża zostanie zamknięta dla turystów na jakiś czas. Prace obejmą wnętrze budynku. Wymienione zostaną drewniane schody i taras widokowy wraz z mocno już zniszczonymi filarami podtrzymującymi klatkę schodową. Ostatni remont odbył się ponad 20 lat temu. Koszt całego zadania to około 2,4 mln. koron. 
Przypomnijmy: kamienna wieża widokowa na Biskupiej Kopie o wysokości 18 m na Biskupiej została otwarta w 1898 r. Była to pierwsza kamienna budowla tego typu w Jesenikach. Nazwano ją imieniem cesarza Austrii Franciszka Józefa z okazji 50 lecia panowania. Po II wojnie światowej w wieży powstał nadajnik czeskiej TV, przez co rzadko była dostępna dla turystów. Nieremontowana popadała w coraz większą ruinę. Dopiero w 1996 r. anteny zostały przeniesione na maszt w pobliżu, a wieża przeszła generalny remont. Od tego czasu do 2015 r. kasztelanem wieży był Miroslav Petřík, budowniczy okolicznego schroniska, który dbał o jak najdłuższe godziny otwarcia obiektu. Obecnie zarządzana jest przez miasto Zlate Hory. Wieżę rocznie odwiedza tysiące turystów, stała się symbolem Gór Opawskich. Oferuje piękne i rozległe widoki, przy dobrych warunkach możemy dostrzec z niej Wrocław, Śnieżkę, Beskidy a nawet Tatry!

3 komentarze:

  1. Remont się przyda, a bez napisu ta wieża wygląda nijako... A wiadomo co się dookoła niej dzieje, bo tam na prawo to teraz mocno wyrównywali teren?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak wiem, nie jest to żadna inwestycja, a jedynie "efekt wojny" od 2 lat toczącej się na Biskupiej Kopie...

      Usuń

Copyright © Góry Opawskie , Blogger