Nowy właściciel schroniska i wieży na Przedniej Kopie

PRZEDNIA KOPA - GŁUCHOŁAZY ZDRÓJ  
AKTUALIZACJA NOWY WŁAŚCICIEL OPOWIADA O PLANACH - FILM

Stan marzec 2017 r. 
Schronisko w latach 30. XX w. 


(źródło: portal glucholazyonline.com)

Kilka dni temu lokalne media poinformowały o zakupie dawnego Domu Turysty wraz z wieżą na Przedniej Kopie (Góra Parkowa) ponad Głuchołazami. Nowy właściciel  Bronisław Łanowski to amerykański przedsiębiorca z polskimi korzeniami.
W Chicago prowadzi dużą firmę. Biznesmen był zawiedziony tak dużą dewastacją obiektu w tak pięknym miejscu i już planuje przywrócić mu dawną świetność schroniska turystycznego. Teren wokół obiektu już został ogrodzony. Miejmy nadzieję, że na zapowiedziach przedsiębiorcy się nie skończy i już za kilka lat będziemy mogli cieszyć się z pięknego wyremontowanego schroniska i podziwiać widoki z kamiennej wieży widokowej. Dobrze byłoby aby obiekt nie stał się drogim hotelem a pozostał schroniskiem z górskim klimatem.
Przypomnijmy: wieża widokowa na Przedniej Kopie została otwarta w 1898 r. Szybko zyskała popularność wśród turystów. W 1927 r. została podwyższona, powstało też schronisko. Po II wojnie wieża zostaje obniżona, budynek przejmuje PTTK, funkcjonuje tutaj dom wycieczkowy i bar. W 1995 r. miasto sprzedaje obiekt, a w 1996 r. ulega pożarowi. Następnie rozpoczyna się odbudowa porzucona około 2006 r. Od tego czasu schronisko zmieniało właścicieli i ulegało coraz większej dewastacji.
Więcej o historii schroniska na Przedniej Kopie w dziale "Tych miejsc już nie ma" KLIKNIJ TUTAJ 

(źródło: NTO.PL)

3 komentarze:

  1. fajnie że znalazł się inwestor

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Obiekt z tego co wiem jest obecnie prawie ukończony i czeka na otwarcie. Miało być jeszcze w ubiegłym roku, ale wiadomo llany pokrzyżowała pandemia.

      Usuń

Copyright © Góry Opawskie , Blogger