Odbudowa kaplicy św. Anny pod Příčnym Vrchem

KAPLICA ŚW. ANNY - HORNI ÚDOLI
Ruszyła odbudowa kaplicy św. Anny nad Hornim Údoli na południowym stoku Příčnego Vrchu. W 2016 r. stowarzyszenie Horní a Dolní Údolí zakupiło teren dawnego zespołu kaplic górniczych z zamiarem odbudowy jedynej zachowanej w ruinie kaplicy św. Anny.
W sierpniu 2016 r. przystąpiono do pierwszych prac porządkowych polegających na wycince drzew i krzewów oraz wywiezienia gruzu. Wiosną 2017 r. ruszyła odbudowa, wejście do budynku zabezpieczono, pojawiło się rusztowanie.Kościółek będzie odrestaurowany w skromnej formie ponieważ do czasów obecnych nie zachowało się pierwotne wyposażenie. Pokryty ma zostać oszklonym dachem (w Sudetach pokryty jest tak np. kościół w Neratovie w Górach Orlickich) z konstrukcją ze stali ocynkowanej, która w warunkach dużej wilgotności jest trwalsza niż drewno. Wnętrze zostanie wyłożone kamieniem, a w oknach pojawią się witraże. Oprócz funkcji sakralnych kaplica ma być także miejscem do organizowania koncertów czy wystaw. W przyszłości planuje się także rekonstrukcje budynku gospodarczego obok kościółka, który kiedyś pełnił funkcje gospody dla turystów i pielgrzymów.

Tak wyglądała kiedyś...
(źr. 3x: http://dolniudoli.webnode.cz/)

W ruinie....


Odbudowa...Tak ma wyglądać...

Z historii: pierwsza kapliczka istniała tutaj już w 1455 r. kiedy to górnicy udający się do kopalni na Příčnym Vrchu modlili się o szczęśliwy powrót. W XIX w. zbudowano murowany kościółek, a obiekt stał się popularnym celem pielgrzymek. Na początku XX w. pojawiły się kolejne kaplice: św. Marty, Matki Bożej Bolesnej, Dusz Czyśćcowych oraz gospoda. Po II wojnie władze komunistyczne doprowadziły do ruiny to miejsce, burząc obiekty zostawiając naturze tylko jeden. Mury porośnięte drzewami z zawalonym dachem kaplicy św. Anny czekały do dziś na odbudowę. 
WIĘCEJ O TYM MIEJSCU: DZIAŁ "CIEKAWE MIEJSCA"   

2 komentarze:

  1. Nie wiem, czy doda się tu poprawnie link do FB, ale przejeżdżałem tamtędy kilka dni temu i kapliczka prezentuje się przepięknie: https://www.facebook.com/oskarcycling/photos/pcb.3341096946170713/3341483702798704

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Link zobaczyłem. Tak kaplica prezentuje się całkiem ładnie po odbudowie, super, że wyprowadzili ją z ruiny. :)

      Usuń

Copyright © Góry Opawskie , Blogger