Góry Bystrzyckie: Duszniki i Torfowisko pod Zieleńcem

Góry Bystrzyckie: Duszniki Zdrój, Schronisko Pod Muflonem i Torfowisko pod Zieleńcem 
8.08.17

Szybki, spontaniczny, jednodniowy wyjazd do Dusznik Zdroju. Akurat w tym czasie trwał Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, mnie muzyka klasyczna nie interesuje, mam inne gusta muzyczne, ale siostrę tak, więc czemu by nie skorzystać z wyjazdu i połazić po górach?

W tym uzdrowiskowym miasteczku położonym nad Bystrzycą Dusznicką pomiędzy Górami Orlickimi, Bystrzyckimi i Stołowymi jesteśmy już od południa. Spacerujemy po parku zdrojowym, kosztujemy wody mineralnej i podziwiamy dużą fontannę – podobno z najwyżej tryskającą wodą w Polsce. Historia uzdrowiska w Dusznikach sięga XVIII w. a jego największy rozwój to początek XIX w. W 1826 r. przybył tutaj Fryderyk Chopin z rodziną, jako 16 latek grywał tu koncerty. 


W końcu postanawiamy wyruszyć w góry, wybór pada na bystrzyckie szlaki. Wspinamy się po dawnym torze saneczkowym do Schroniska PTTK "Pod Muflonem". Drewniany obiekt schroniska powstał w poł. XIX w. jako restauracja z potrawami mlecznymi, na początku XX w. zaczęto serwować piwo i przyjmować gości. W 1959 r. obiekt spłonął, jednak szybko został odbudowany i po dziś dzień służy turystom. Schronisko wydaje się być klimatyczne w środku drewniany, stary wystrój i zapach. Odpoczywamy na tarasie przed schroniskiem ,z którego możemy podziwiać piękną panoramę Dusznik, z Górami Stołowymi w tle. Widoczna jest także znaczniej oddalona Śnieżka, ten widok znam ze zdjęć - zachodów słońca, z tego miejsca za królową Sudetów.

Ruszamy dalej wchodzimy na niebieski szlak trawersujący wzniesienia. Szeroką, kamienistą drogą wędrujemy przez ładnych parę kilometrów, to bardzo nudna trasa do pieszej wędrówki, nie lubię takich... Schodzimy do doliny Czerwonego Potoku, znajduje się tutaj miejsce na ognisko i drewniana wiata ze znanymi z forum podpisami Maszerujemy dalej taką samą nudną drogą, tyle, że pod górę. Zmieniamy szlak na zielony i docieramy do Torfowiska pod Zieleńcem.

Torfowisko to ciekawe miejsce objęte rezerwatem przyrody na powierzchni 156,8 ha . Chroni jedno z najstarszych torfowisk sudeckich. Grubość torfu sięga tu 8,5 m. Występują tutaj rzadkie rośliny, a krajobraz tego miejsca porównywany jest do tajgi syberyjskiej. Szacuje się, że torfowisko ma około 7600 lat. Znajduje się tutaj także wododział między Morzem Bałtyckim a Czarnym Na terenie rezerwatu wytyczono ścieżki po drewnianych kładkach, ustawiono tablice, jest też wieża widokowa (ustawiona na drewnianym podeście), z której roztaczają się słabe widoki jedynie na okolicę.

Po zwiedzeniu rezerwatu wracamy tą samą drogą do Dusznik. Przy Schronisku "Pod Muflonem" zastaje nas piękny zachód słońca, widoczność się poprawia doskonale widać Śnieżkę. W Dusznikach już po zmroku podziwiamy kolorową fontannę.

Podsumowując... cóż Góry Bystrzyckie trochę mnie zawiodły, jestem w nich po raz drugi i znów przyszło mi wędrować szeroką kamienistą drogą bez widoków... Choć pozbawione tłumów turystów uważam, że są nudne do pieszych wędrówek. Wiem słabo jeszcze znam te góry, ale czy są tutaj ścieżki, szlaki z pięknymi widokami... może ktoś się wypowie?
Trasa o długości 26 km

WSZYSTKIE ZDJĘCIA: https://photos.app.goo.gl/1vP0jVcLUAl9PfyD3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger