Obchody 120 lat wieży na Biskupiej Kopie!

OBCHODY 120 LAT WIEŻY NA BISKUPIEJ KOPIE 
4 sierpnia 2018
W najbliższą sobotę 4 sierpnia o godz 14:00 rozpocznie się impreza z okazji 120 rocznicy otwarcia wieży widokowej na wierzchołku Biskupiej Kopy - symbolu Gór Opawskich! W tym dniu na szczycie miasto Zlate Hory przygotowało trochę atrakcji. Zobaczymy m.in. pokazy gwardii cesarskiej. Pojawi się także patron wieży - sam cesarz Austrii Franciszek Józef, który być może ponownie uroczyście otworzy wieżę.
Będzie wystawa archiwalnych pocztówek i zdjęć oraz sprzedaż pamiątek związanych z wieżą na Kopie. Wejście na wieżę podczas trwania imprezy będzie bezpłatne!


(lata 30. XX w.)
 Kamienna budowla o wysokości 18 metrów,  która zastąpiła dwie poprzednie drewniane wieże widokowe została  uroczyście otwarta dokładnie 25 sierpnia 1898 r. Nazwana została imieniem cesarza Austrii Franciszka Józefa by uczcić 50 rocznicę jego panowania, o czym świadczy napis nad wejściem (Kaiser Franz Josef Warte). Szybko stała się bardzo popularną atrakcją w okolicy za sprawą bardzo rozległej panoramy roztaczającej się z jej tarasu. Przy dobrej pogodzie zobaczymy z niej panoramę od Karkonoszy przez Wrocław, miasta Górnego Śląska po Beskidy a nawet Tatry (210 km)! W tym roku zakończono generalny remont wieży. Renowacji poddano elewację, napis nad wejściem oraz klatkę schodową i taras. 
Relacja z wydarzenia oraz artykuł o historii wieży pojawi się na portalu po obchodach rocznicowych! 
Odsyłam także do działu "Ciekawe miejsca" gdzie można dowiedzieć się więcej o wieży: KLIKNIJ    

Moment wieszanie nazistowskiej flagi na wieży widokowej, po prawej nieistniejąca wieża triangulacyjna (źródło: rozhlednabiskupskakupa.cz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger