30 lat Parku Krajobrazowego Góry Opawskie - wystawa w Głuchołazach

30 LAT PARKU KRAJOBRAZOWEGO GÓRY OPAWSKIE!
1988-2018


W tym roku minęła 30 rocznica utworzenia Parku Krajobrazowego Góry Opawskie! Park został powołany przez Wojewódzką Radę Narodową w Opolu 26 maja 1988 r. równocześnie z Parkiem Krajobrazowym Góra św. Anny. Ma  powierzchnię 4903 ha i otulinę 5033 ha, a  jego zadaniem jest chronić przyrodę Gór Opawskich, najdalej wysuniętego na wschód polskiego pasma Sudetów. Jest jednym z trzech parków krajobrazowych w woj. opolskim. (PK Góra św. Anny i Stobrawski PK). Znajduje się w południowej części województwa na terenie gmin Głuchołazy, Prudnik i Lubrza przy granicy z Czechami. 75% obszaru parku zajmują lasy. Przyrodę dodatkowo chronią 4 rezerwaty przyrody: "Cicha Dolina", "Olszak", "Las Bukowy" i "Nad Białką"
Z okazji okrągłej rocznicy Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych przygotował okolicznościową wystawę fotograficzną dotyczącą parków Gór Opawskich i Góra św. Anny. Na 36 planszach z około 100 zdjęciami ukazane jest piękno krajobrazu regionów, ciekawe miejsca, walory przyrodnicze i kulturowe. Od 2 grudnia przez jakiś czas plenerową wystawę będzie można obejrzeć w parku zdrojowym w Głuchołazach obok Górnego Stawu. W niedzielę o godz 14:00 odbędzie się otwarcie wystawy. 
Wcześniej wystawę można było już zobaczyć we wrześniu na Rynku w Opolu, a w październiku na Górze św. Anny obok Domu Pielgrzyma. Teraz przyszedł czas na Góry Opawskie!
Osobiście polecam zobaczyć wystawę. Miałem okazję widzieć ją już we wrześniu na Rynku w Opolu. Plansze wzbogacone tekstem zawierają piękne zdjęcia z naszych okolic. 

Kilka zdjęć wystawy:
Równocześnie z wystawą Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych będzie można zobaczyć również wystawę "Krajobrazy Gór Opawskich" - obrazy namalowane przez Renatę Kukla. 


O parku krajobrazowym Góry Opawskie więcej w dziale "Ochrona przyrody" a także na stronie Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych: www.zopk.pl

1 komentarz:

  1. Świetny pomysł i miejsce na okazywanie swoich umiejętności i twórczości artystycznych. Oby tylko nie były jednorazowym świętem w naszej społeczności. Miejsce trochę odległe od centrum miesta i trzeba znaleśc wiele innych motywacji dla
    rozpropagowania tego ridzaju imprez. Prace Pani Renaty wspanioałe, zarówno akwarele jak i olejne z dużą impresją oddają ten artyzm.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Góry Opawskie , Blogger