IV Turystyczny Rajd Rowerowy

IV Turystyczny Rajd Rowerowy 
"Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanislawa Szozdy - legend polskiego kolarstwa"


Wczoraj (27.04) odbył się Turystyczny Rajd Rowerowy. Impreza organizowana przez Agencję Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik i PTTK Prudnik była kolarskim rozpoczęciem sezonu na Ziemi Prudnickiej. W trasę o długości 20 km wyruszyła spora grupa osób, a biegła ona następująco: Prudnik(park) - Czyżykowa Góra - Jasiona - Skrzypiec - Trzebina - Kozia Góra (Prudnik).Uczestnicy podzieleni na kilka grup pokonywali trasę z przodownikami, którzy opowiadali o mijanych po drodze ciekawych miejscach. W okolicy żwirowni Skrzypiec zorganizowano punkt kontrolny z wodą. W Trzebinie  mieliśmy okazję zwiedzić małe muzeum wiejskie ze starymi sprzętami  mieszczące się w budynku spichlerza. Jest to pozostałość zamku obronnego - budynek bramy, który powstał w XVI w.  Później gdy zamek przebudowano na pałac stał się spichlerzem. W Trzebinie od 1811 r. istniało uzdrowisko z sanatorium za sprawą odkrycia studni z wodą mineralną. Wody zawierały siarkę, związki żelaza i dwutlenek węgla. Czasy świetności Trzebiny skończyły się podczas II wojny światowej. Pałac wraz z uzdrowiskiem został zniszczony. Woda obecnie jest zanieczyszczona i nie nadaje się do spożycia.  (więcej o uzdrowisku: dział "Tych miejsc już nie ma")

(fot. facebook Gmina Prudnik)


(fot. facebook Gmina Prudnik)

(2017)(fot: facebook Gmina Prudnik)


Meta rajdu tradycyjnie znajdowała się na polanie pod Kozią Górą w pobliżu Sanktuarium św. Józefa. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji: grochówkę, ognisko z kiełbaskami i gry oraz zabawy. Uczestnicy dostali również pamiątkowe certyfikaty oraz materiały promocyjne dotyczące Prudnika i okolic. Gościem specjalnym i tytułowym rajdu był Franciszek Surmiński - legendarny polski kolarz, kilkukrotny mistrz i wicemistrz Polski w kolarstwie, zwycięzca etapów Tour de Pologne  trener m.in. Szozdy mieszkający na Ziemi Prudnickiej, mimo sędziwego wieku nadal w dobrej formie wspólnie z uczestnikami  pokonywał trasę.


 Rajd upamiętnia również drugiego wielkiego polskiego kolarza - Stanisława Szozdę, mieszkańca Prudnika, kilkukrotnego mistrza świata i vicemistrza olimpijskiego. Szozda zmarł w 2013 r. Na jego cześć we wrześniu odbywa się Memoriał im. Stanisława Szozdy - kolarskie wyścigi uliczne o randze ogólnopolskiej. Wystawa poświęcona karierze sportowej Szozdy znajduje się w Muzeum Ziemi Prudnickiej.
Nad rajdem "Portal Góry Opawskie" objął patronat medialny! 

GALERIA ZDJĘĆ Z RAJDU: FACEBOOK GMINA PRUDNIK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger