Miejsca w Górach Opawskich związane z Janem Pawłem II

MIEJSCA POŚWIĘCONE JANOWI PAWŁOWI II
Jan Paweł II nad Morskim Okiem w Tatrach
2 kwietnia 2021 r. o 21:37 mija 16 rocznica śmierci św. Jana Pawła II -  wielkiego Papieża Polaka. Od młodości papież chodził po górach z młodzieżą. Jeszcze jako ksiądz często wędrował szlakami  m.in. Tatr, Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego czy Bieszczadów, nocując w schroniskach górskich i potajemnie odprawiając Msze św.
Umiłował góry, najbardziej Tatry, o których mówił że są "Jego górami" czuł się w nich bardzo dobrze. Jako papież pojawił się i wędrował po Tatrach podczas swoich pielgrzymek  do Polski w 1983 r. i 1997 r. Mówi się również o nieoficjalnych wyprawach papieża w Tatry.
Jan Paweł II prawdopodobnie nigdy nie odwiedził Gór Opawskich, a przynajmniej nie jest to nigdzie udokumentowane. Najbliżej nas  w górach przebywał na Śnieżniku, kiedy to podczas wędrówek po Ziemi Kłodzkiej nocował 6/7 lipca 1955 r. w schronisku "Na Śnieżniku". Gościł też na pielgrzymce na Górze św. Anny w 1983 r.   .

W Górach Opawskich oprócz pomników świętego przy kościołach m.in. w Prudniku i Głuchołazach znajdują się miejsca poświęcone pamięci Jana Pawła II ukryte na górskich szlakach:


Krzyż Pojednania na Biskupiej Kopie: na cokole krzyża umieszczono tablicę ze słowami Jana Pawła II : "W górach zawsze byliśmy wolni". 
Krzyż znajduje się na granicy na grzbiecie Kopy obok masztu tv i ruin schroniska Rudolfsheim. Postawiony w 2005 r. przez byłego kasztelana wieży na Biskupiej Kopie -  Miroslava Petříka.Cicha Dolina: w okolicy ołtarza polowego nad Bystrym Potokiem u stóp Biskupiej Kopy ustawiono dwie drewniane tablice ze słowami Jana Pawła II: 
"Jeśli chcesz znaleźć źródło,
musisz iść do góry, pod prąd. 
Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj,
wiesz, że ono musi tu gdzieś być. 
Gdzie jesteś źródło?... 
Gdzie jesteś źródło ?!... 

"Co mi mówisz górski strumieniu? 
W którym miejscu ze mną się spotkasz? 
Ze mną, który także przemijam podobnie jak Ty, 
Czy podobnie jak Ty?


Sanktuarium Maria Hilf: w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych pod Příčným Vrchem koło Zlatych Hor znajdują się relikwie Jana Pawła II  w postaci kropli krwi. 


 Wiele lat temu pojawiła się anegdota o rzekomej wycieczce Karola Wojtyły po Górach Opawskich kiedy to Schroniskiem pod Biskupią Kopą zarządzał człowiek o nazwisku Papierz, turyści mieli chodzić tam na audiencje...
Jeszcze jeden niesprawdzony przekaz mówi o tym, że spotkać mieli  go rolnicy pracujący w polu koło Jarnołtówka. Karol Wojtyła miał wędrować wtedy na Biskupią Kopę...

1 komentarz:

Copyright © Góry Opawskie , Blogger