Zmiana gospodarzy w schronisku pod Biskupią Kopą

Zmiana gospodarzy w schronisku pod Biskupią Kopą 

Od 1 stycznia jedyne w Górach Opawskich schronisko PTTK pod Biskupią Kopą im. Bohdana Małachowskiego ma nowych gospodarzy. Zostali nimi małżeństwo Katarzyna i Karol Harazim, którzy na Kopie pracują już od 2 lat i przez ten czas byli stopniowo wprowadzani w administrowanie obiektem przez poprzednich gospodarzy. Jak mówią dla NTO  już włożyliśmy w to miejsce dużo serca, a teraz schronisko staje się częścią życia i domem. Chcemy także zachować klimat schroniska, który wypracowali poprzedni gospodarze - Pani Ela i Pan Darek. Oni włożyli w schronisko bardzo dużo swojego serca. 
Nowi gospodarze mają jednak pomysły by wprowadzić nowe rozwiązania w funkcjonowaniu obiektu. Na najbliższy weekend majowy pod budynkiem ma ruszyć wiata grillowa, miejsce sprzedaży napojów i grillowanych potraw. W kolejnych latach nowi gospodarze chcieliby również w pobliżu ustawić plac zabaw da dzieci, by uatrakcyjnić pobyt rodzinom z dziećmi, którzy coraz częściej zaglądają na Kopę.

Cztery pory roku

2018

2018

Poprzedni gospodarze Elżbieta i Dariusz Kacprzyńscy schronisko prowadzili niemal przez 10 lat od 2013 r. i teraz przechodzą na emeryturę. Dzięki ich staraniom w obiekcie dokonano remontów m.in. wymieniono okna, zmodernizowano ogrzewanie, wymieniono dach, a na budynku pojawiły się panele fotowoltaiczne. W schronisku i w jego otoczeniu pojawiło się też sporo okazałych drewnianych rzeźb. Kilka razy w roku organizowano koncerty z muzyką wędrowną i inne wydarzenia. Jak mówi Pani Elżbieta: Włożyłam w to miejsce dużo serca i pracy, ale zaczyna być turystyczną perełką Opolszczyzny.       Ostatnie 10 lat to także dwa trudne okresy dla turystyki w Górach Opawskich z którymi musieli się zmagać. Pierwszy z nich lokalny - masowe wycinki lasów świerkowych, zniszczone szlaki powodujące odpływ turystów w 2015-17 r. Drugi to okres pandemii i ograniczeń z nią związanych w turystyce i gastronomii. Mimo to obiekt dzięki wzorowej pracy poprzednich gospodarzy ciągle odwiedzany jest przez wielu turystów i cieszy się dobrą opinią.  

2020


Schronisko położone na północnym stoku Biskupiej Kopy na wys. 765 m  wzniesiono z inicjatywy burmistrza Prudnika Paula Lange i Morawsko-Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego (MSSGV) ma niemal stuletnią historię. Nazwano je Chatą Górnoślązaków (niem. Oberschlesierhütte) i otwarto 8 lipca 1924 r.. Schronisko cieszyło się tak dużą popularnością turystów, że szybko rozbudowano je w latach 1926-1927. W latach 1937 – 1939 obiekt doczekał się kolejnej rozbudowy. Było tutaj 100 miejsc noclegowych, w jadalni mogło zmieścić się nawet 200. Gospodarzem obiektu do końca II wojny był Hans Mattner, który posiadał tresowanego osła, sam schodził do Jarnołtówka po żywność i wodę.

Pierwszy budynek schroniska 1924-1927 r. 
Schronisko ok. 1930 r. 

Hans Mattner gospodarz schroniska ze swoim osłem, 1935-40 r.

Śnieżna zima i narciarze 1940-45 r. (źródło: fotopolska.eu)

Wczoraj i dziś czyli 90 lar różnicy i to samo ujęcie: 1928 i 2018 r. 

Po II wojnie światowej obiekt przejmuje PTT w Katowicach i szybko przywraca do pierwotnej funkcji. Jednak w latach 50. ruch turystyczny zamiera z powodu zakazu poruszania się w terenach przygranicznych i obiekt znów jest dewastowany. W 1956 r. przybywa tu Erwin Mecha remontuje schronisko, zostaje jego gospodarzem i otwiera dla turystów. W kolejnych latach obiektem zarządza PTTK, jest remontowany, doprowadzany jest prąd, telefon i wodociąg. W 1964 r.  nazwano je im. Bohdana Małachowskiego Obecnie właścicielem schroniska nadal jest PTTK, ale dzierżawione jest prywatnym osobom. Obiekt posiada 50 miejsc noclegowych, salę barową z kominkiem i świetlicę. Z tarasu schroniska możemy podziwiać widok w kierunku północnym i wschodnim sięgający po Górę św. Anny a nawet Beskidy.

Schronisko ok. 1966 r. (źródło: https://polska-org.pl/)

Schronisko w 2011 r. 

Schronisko w 2015 r. 

2016

2017 r. 

2022

2022

Artykuł sporządzono na podstawie artykułu  K. Strauchmanna w nto.pl oraz na podstawie wiedzy własnej.

Osoby, które posiadają jakieś materiały związane ze schroniskiem (zdjęcia, pocztówki), informacje o powojennych gospodarzach i chcieliby się tym podzielić. Proszę o kontakt z adminem portalu: email: opawski1@wp.pl lub wiadomość na facebooku: facebook.com/GoryOpawskie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger