Otwarcie schroniska na Przedniej Kopie (Górze Parkowej) już wiosną?

Otwarcie schroniska na Przedniej Kopie koło Głuchołaz już wiosną?!
2021 r. 
Często pytacie kiedy otwarcie schroniska na Przedniej Kopie (Górze Parkowej) wznoszącej się nad Głuchołazami Zdrój w zachodniej części Gór Opawskich. Jak dziś (20.01) poinformował portal informacyjny nysainfo.pl/ obiekt może zostać otwarty już tej wiosny! Właścicielowi schroniska na drodze do otwarcia stanęła pandemia i problemy prawne. Jednak zostały one właśnie rozwiązane i nic nie stoi już na przeszkodzie by obiekt mógł rozpocząć działalność. 
Z historii: wieża widokowa Hohenzollern Warte na Przedniej Kopie o wys. 16,5 m została otwarta w 1898 r. Szybko zyskała popularność wśród turystów. W 1927 r. została podwyższona do 22 m, powstało też drewniane schronisko. Po II wojnie wieża zostaje obniżona, budynek przejmuje PTTK, funkcjonuje tutaj dom wycieczkowy i bar. W 1995 r. miasto sprzedaje obiekt, a w 1996 r. ulega pożarowi. Następnie rozpoczyna się odbudowa porzucona około 2006 r. Od tego czasu schronisko zmieniało właścicieli i ulegało coraz większej dewastacji...

Stan na 2017 r. 

2016

2016 

2009
W 2017 r. schronisko w ruinie wraz z wieżą zostało zakupione przez Bronisława Łanowskiego - amerykańskiego przedsiębiorcę z polskimi korzeniami, który zapowiedział szybką odbudowę obiektu i przywrócenie go do pierwotnej funkcji. Schronisko zostało odbudowane, jednak od około 3 lat ukończony budynek nadal jest nieczynny, a teren ogrodzony i niedostępny. Jest szansa, że w tym roku się to zmieni. O dacie otwarcia schroniska będę informować na portalu.   

Więcej o historii schroniska na Przedniej Kopie w dziale "Tych miejsc już nie ma" 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger