Góry Opawskie: Rejvíz Velké mechové jezírko, Zlatý chlum i Čertovy kameny

Rejvíz Velké mechové jezírko, Zlatý chlum i Čertovy kameny 
Opis trasy, szlaki, ciekawostki, informacje praktyczne, zdjęcia. 

Tym razem chciałbym zabrać Was na wycieczkę w okolice wsi Rejvíz położonej po czeskiej stronie Gór Opawskich (Zlatohorska Vrchovina) geograficznie graniczącej z pasmem Jeseników. Moim zdaniem jest to jedna z ciekawszych tras w Górach Opawskich, będąca alternatywą dla popularnej Biskupiej Kopy. Wycieczka pozwoli zobaczyć kilka atrakcji: zabytkową zabudowę wsi Rejvíz, rezerwat przyrody Velké mechové jezírko, szczyt Zlatý Chlum oraz piękne skały Čertovy kameny.

Mapa trasy w mapy.cz
Długość trasy: 16,5 km
Przewyższenia: 410 m
Czas przejścia: ok. 6 h (tempo spokojne z odpoczynkami)
Trudność: trasa łatwa, odpowiednia dla dzieci 

Wędrówkę rozpoczynamy w Rejvíz. To urokliwa górska wieś położona kilkanaście kilometrów od granicy z Polską powyżej miasteczka Zlate Hory. Rozciąga się na płaskim, łąkowym grzbiecie Orlego Vrchu na wysokości 760 m n.p.m co czyni ją jedną z najwyżej położonych wsi w Sudetach. Miejscowość ma charakter ulicówki, wzdłuż drogi ciągnie się piękna stara drewniana zabudowa i aleja drzew. Dominuje zbudowany w 1809 r. kościół Najświętszej Maryi Panny z ołtarzem i rzeźbami autorstwa znanego rzeźbiarza B. Kutzera z Horní Ůdolí. Znajduje się tutaj wiele pensjonatów i kilka restauracji. Do najciekawszych należy pensjonat „Rejviz” z pięknym drewnianym wystrojem i rzeźbionymi krzesłami, będącymi karykaturą dawnych mieszkańców wsi. Miejscowość zimą chętnie odwiedzana jest przez narciarzy, ponieważ w okolicy biegną szlaki narciarstwa biegowego.








Auto najlepiej pozostawić na parkingu obok pensjonatu Rejviz (lokalizacja) (parking płatny – 100 koron czeskich), gdyż znajduje się tutaj węzeł szlaków turystycznych. Stąd możemy udać się na spacer w głąb wsi, od razu na Zlaty Chlum lub w kierunku rezerwatu przyrody i tą ostatnią opcję polecam. Wybieramy zieloną ścieżkę dydaktyczną i ruszamy w kierunku południowym, z lewej strony z płaskich łąk otwiera się ładna panorama na Biskupią Kopę, Příčny Vrch oraz Zamecky Pachorek i Zamecky Vrch. Po chwili skręcamy w prawo i docieramy do kamiennego pomnika. Upamiętnia on ofiary I wojny światowej, cztery filary zwieńczone krzyżem z datą wojny otaczają wielką misę ofiarną.



 Szlak  doprowadza nas do drewnianych kładek, którymi wyłożona jest ścieżka prowadząca po torfowisku do Velkego mechovego jezírka. Za wejście do jeziorka w sezonie pobierany jest wstęp (bilet normalny 30 koron, ulgowy 20 koron), przy kasie możemy zakupić pamiątki i rękodzieło. Po drewnianych kładkach prowadzących po torfowisku wyścielonym zielonym mchem, czarną wodą i obumierającymi świerkami zaatakowanymi przez kornika docieramy do urokliwego Velkego mechovego jezírka, gdzie znajduje się mały punkt widokowy na wodę. 
Jeziorko ma powierzchnię 1692 m² , 68,5 m długości i 41 m szerokości, osiąga głębokość do 3 m. Całkowita objętość wynosi 4048,6 m3 . Leży na wysokości 769 m n.p.m. Otoczone jest specyficznymi roślinami torfowiskowymi tj. rosiczka okrągłolistna, borówka bagienna, turzyca. Miejsce to jest centralnym punktem narodowego rezerwatu przyrody „Rejvíz” utworzonego w 1955 r. o powierzchni 396 ha. Jego zadaniem jest ochrona największego torfowiska na Morawach (226 ha), które zaczęło powstawać około 7-8 tys. lat temu na nieprzepuszczalnym skalnym podłożu. Szacuje się, że największa grubość torfu wynosi tu 6,6 m.









 Wracamy od jeziorka drewnianymi kładkami do punktu kasowego i niebieskiego szlaku, ten wyprowadza nas po krótkim spacerze na szosę z Rejvizu do Jesenika. Na dużym skrzyżowaniu leśnym wybieramy  czerwony szlak w kierunku Zlatego Chlumu i rozpoczynamy podejście. Mijamy Bleskovec (871 m), znajdziemy tu dawne szybiki i hałdy po wydobywaniu w tym miejscu w 2 poł. XVII w. rud żelaza, kilkaset metrów od szlaku ze skał otwiera się ładna panorama na Rejviz, Pricny Vrch i Biskupią Kopę.





 Dalej mijamy pokaźnych rozmiarów skalę – Chlapecke kameny o wys. 10 m. Wkraczamy teraz na potężne wyręby lasów świerkowych zaatakowanych przez kornika, które zostały niedawno wycięte. Krajobraz masywu bardzo się zmienił, obecnie dzięki temu możemy podziwiać rozległe panoramy w kierunku Jeseników i Gór Rychlebskich. Stoki porośnięte są trawą. Z prawej strony mijamy szczyt Bile skaly (922 m), będący drugim co do wysokości wierzchołkiem w G. Opawskich.










 Następnie zejście na przełęcz i podejście na wierzchołek Zlatego Chlumu (891 m) oznaczony tabliczką, obok znajduje się duży wyręb z widokiem w kierunku północnym. Jeszcze kilkaset metrów i docieramy do wieży widokowej na Zlatym Chlumie. 
Okazała kamienna wieża widokowa o wys. 26 m została zbudowana w 1899 r. przez sekcję MSSGV z Jesenika, która nadała jej nazwę Freiwaldauer Warte. Ze szczytu wieży roztacza się znakomita panorama na Dolinę Białej Głuchołaskiej, Jeseniki i Góry Rychlebskie. Więcej o historii wieży, dawnym schronisku stojącym obok przeczytasz w tym artykule na portalu. Wieża czynna jest w sezonie od maja do września codziennie w godz 10-18, od października do kwietnia tylko w weekendy 10-16. Obok znajduje się też budynek z bufetem, który serwuje napoje i kilka podstawowych potraw, godziny otwarcia bufetu są takie same jak wieży. Możemy tutaj zrobić sobie dłuższą przerwę, wejść na wieżę, skorzystać z bufetu, odpocząć na ławkach i upiec kiełbaski na ognisku.









Pełna panorama: LINK



 Ze szczytu Zlatego Chlumu wybieramy  niebieski szlak w kierunku Ceskej Vsi. Trasa ta stromym zejściem sprowadza nas do restauracji i hotelu Čertovy kameny, znajduje się tu parking (dojazd z Jesenika - postój płatny 100 koron) oraz plac zabaw. Obok znajduje się jedna z największych atrakcji w okolicy - Čertovy kameny (pol. Diabelskie skały). To potężna skała o wysokości 40 m, na którą możemy wspiąć się po metalowych drabinkach i łańcuchach. Wejście nie należy do łatwych, trzeba być ostrożnym. Ze szczytu skał roztacza się piękny widok na dolinę Białej Głuchołaskiej, miasto Jesenik, góry Jeseniki i Góry Rychlebskie. W tym roku punkt widokowy został wyremontowany, na wierzchołek powstała nowa stalowa drabina, skracając wejście i zastępując wcześniejsze łańcuchy. Čertovy kameny są też miejscem dla wspinaczy, służy do tego skała obok.


















Z tego miejsca musimy wrócić do Rejvizu. Teraz wędrujemy   żółtym szlakiem, kamienistą drogą łagodnie trawersującą stoki Zlatego Chlumu. Po niedawnych wycinkach ze szlaku otwierają się rozległe panoramy w dolinę. Nawierzchnię na asfaltową zmieniamy dopiero po kilku kilometrach w okolicy Źródła Javornej. Nie dawno pojawiła się tutaj nowa, ładna drewniana studzienka, z której możemy zaczerpnąć wody by zgasić pragnienie. Żółty szlak lekko pod górę wyprowadza nas do głównej szosy, którą docieramy do parkingu w Rejvizie skąd zaczynaliśmy wędrówkę. Teraz mamy czas na spacer po wsi czy obiad w jednej z kilku restauracji.




Jeśli podoba Ci się moja twórczość, znalazłeś potrzebne informacje wesprzyj działalność portalu bym mógł go rozwijać stawiając symboliczną kawę! 😊
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Więcej inspiracji na trasy po Górach Opawskich znajdziesz w dziale "Relacje z wypraw" - Góry Opawskie
Relacje z wędrówek po innych górach: "Blog - relacje z wypraw" 

5 komentarzy:

 1. Skoro Góry Opawskie są częścią Jesioników, to nie do końca mogą z nimi graniczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogą 😉 Zależy jak się popatrzy na podział Sudetów czy z perspektywy polskiej czy czeskiej. Czesi Zlatohorską Vrchovinę (G. Opawskie) traktują jako część Jesioników. Polacy wyróżniają jednak dodatkowy mezoregion - Góry Opawskie (Zlatohorska Vrchovina).
   W okolicy Rejvizu granica pomiędzy G. Opawskimi a Jesionikami może być trochę sztuczna bo oparta jest wzdłuż Vrchovištnego Potoku, Bublavego Potoku i Černej Opavy, a potoki te nie tworzą wyraźnych dolin. Kiedyś o dokładne granice G. Opawskich dopytywałem na forum sudeckim i taką dostałem odpowiedź. Potwierdza ją także mapa podziału Sudetów (https://eloblog.pl/podzial-sudetow-dokladna-mapa-przebiegu-pasm-gorskich/ ) oparta na publikacjach J. Potockiego. Oczywiście wiem, że z podziałami gór można się kłócić zarówno w Sudetach jak i Beskidach. Ja jednak trzymam się już tego...

   Usuń
  2. Moim zdaniem również polski podział stwierdza przynależność Opawskich do Jesioników ( mezoregion wchodzący w skład pasma górskiego Jesioników) a podlinkowana mapa wcale tego nie kwestionuje, bo Jesioniki dzielą się na kilka mezoregionów, w tym Opawskie.

   Usuń
  3. Dale mnie podział pasm w Sudetach Wschodnich jest za skomplikowany i niejednoznaczny ;) Pewnie dlatego, bo ciężko tam o precyzyjny podział - gdyby się dało, to by nie było problemów. Dlatego każdy twierdzi inaczej ;)

   Fajna trasa, a Velké mechové jezírko zapisałem sobie do odwiedzenia.

   Usuń
 2. Zawsze fajne opracowania.A wybieram się tam wkrótce.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Góry Opawskie , Blogger