Odnowiono źródło pod Biskupią Kopą

Odnowiono źródło pod Biskupią Kopą
    W połowie września br. odrestaurowano obłożone kamieniami źródło znajdujące się przy żółtym szlaku w pobliżu schroniska pod Biskupią Kopą. Odnowienia zniszczonego źródła podjął się Czech - Lukáš Abt, ze stowarzyszenia Čti Jeseníky w porozumieniu z Nadleśnictwem Prudnik.
    Źródło od lat było w kiepskim stanie, mimo tego z rury cały czas wypływała woda. Szczególnie jego stan pogorszył się po wycinkach lasów sprzed kilku lat. Wówczas wywróciły się drzewa, uszkadzając kamienne murki, a otoczenie w ostatnich latach bardzo zarosło krzakami, tak, że źródło stało się prawie niewidoczne.

Przed, (fot. Čti Jeseníky) 

Po

przed

po


    Data powstania źródła nie jest określona, ponieważ jakiekolwiek źródła milczą na jego temat. Pan Lukáš Abt twierdzi jednak iż mogło ono powstać mniej więcej w czasie przebudowy pobliskiego schroniska pod Biskupią Kopą w 1927 r. o czym może świadczyć podobieństwo murków na tarasie schroniska: ten sam rodzaj kamienia i sposób jego ułożenia.

    W tej okolicy wspomina się za to inne źródło, które miało być bardzo wydajne - tzw. "Zimne Źródło" (Kalt Quelle). Znajdowało się ono przy Ścieżce Langego, w miejscu obecnego ujęcia wody dla schroniska. Do tej pory okolica ta jest podmokła, znajduje się tu jedno ze źródlisk Bystrego Potoku.

    Źródło nie ma też swojej nazwy, ale możnaby przyjąć iż jest początkiem Bystrego Potoku, gdyż jest to jedno z najwyżej położonych źródlisk tego potoku. Roboczo Pan Lukáš nazwał je "Górnośląskim źródłem" (od niemieckiej nazwy schroniska Oberschlesierbaude - Chata Górnoślązaków). Dobrą praktyką w czeskich górach jest nazywanie źródeł i umieszczanie na nich tabliczek z nazwą. Taka tabliczka przydałaby się też zdrojowi na Kopie. 

    Wędrując po czeskich górach często można trafić na zadbane obmurowane źródełka, skosztować z nich świeżej wody i zgasić pragnienie. Po naszej stronie gór brakuje takich miejsc, mimo, że są miejsca źródliskowe. W rejonie Biskupiej Kopy oprócz wspomnianego źródła znajdują się jeszcze dwa inne po czeskiej stronie: źródło św. Rocha przy żółtym szlaku z Petrovych boudów oraz Biskupska studanka na szlaku narciarskim Pętla Wolfa. Korzystajmy z nich podczas wędrówek! 😊


Čti Jeseníky od kilku lat zajmuje się odnową obmurowanych źródełek w Górach Rychlebskich i Jesenikach w pobliżu jesenickiego uzdrowiska. W ubiegłym roku odbudowało też kamienny punkt widokowy na Taborskich Skałach na Příčnym Vrchu w Górach Opawskich. Pan Lukáš jest także autorem dwóch niedawno wydanych książek o Jesenikach i Górach Rychlebskich: "Čti Jeseníky" oraz "Čti Rychleby a Králický Sněžník". W planach ma także niebawem wydać kolejną książkę dotyczącą regionu Gór Opawskich, Zlatohorskiej Vrchoviny i Osoblažska.
Odbudowany w 2022 r. punkt widokowy na Taborskich Skałach

Lokalizacja źródła na mapy.cz

Jeśli podoba Ci się moja twórczość i chciałbyś wesprzeć działalność portalu postaw mi symboliczną kawę! 😊
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger