Zaproszenie na rajd Putování za Krásami Zlatohorska

Zaproszenie na Putování za Krásami Zlatohorska 
17 maja 2025 roku 
W najbliższą sobotę 17 maja serdecznie zapraszamy na kolejną edycję rajdu pod nazwą Putování za Krásami Zlatohorska. To rajd pieszy urokliwymi szlakami czeskiej części Gór Opawskich zwanej Zlatohorską Vrchoviną. Historia rajdu sięga początku XXI w. Do 2014 r. był organizowany przez Pavla Vanka z Klubu Czeskich Turystów w Ondřejovicach. Po śmierci Pavla organizacją rajdu zajęli się Jan i Arkadiusz Jabłońscy z Głuchołaz. Obecnie rajd organizują wspólnie z Anetą Maciejowską oraz grupą turystów z Jesenika.
Start i meta rajdu: Zlate Hory, ul. Zlata 92, dom kultury (zaplecze rynku, naprzeciw punktu informacji turystycznej)
Zapisy: na starcie, wpisowe: 100 KC lub 20 zł.
Pamiątki: dla pierwszych 60 osób pamiątkowy medal 800 lat Zlatych Hor.  

W tym roku do przejścia będą trzy trasy piesze o długościach: 5 km, 10 km i 27 km

Trasa najdłuższą 27 km będzie miała następujący przebieg: Zlate Hory - Biskupia Kopa - Petrovy boudy - Źródło Osobłogi - Heřmanovice - Dawna sztolnia Žebračka - Sanktuarium Maria Hilf - Taborskie Skały - Sanatorium Edel - Zlate Hory

MAPA TRASY: 

Kilka zdjęć z poprzedniej edycji 2023










Jak informują organizatorzy na stronie wydarzenia: "Tegoroczny Rajd (17 maja 2025 r.) nawiązuje do 800-lecia czeskiego miasteczka Zlaté Hory, które leży blisko granicy z Polską, blisko Głuchołaz. Miasto powstało w XIII wieku i od początku jego historia ściśle związana jest z górnictwem złota i rud metali, w tym miedzi, cynku i ołowiu. W ciągu setek lat, w dziesiątkach kopalni, a szczególnie po II wojnie światowej, w pobliskiej Górze Poprzecznej (cz. Příčný vrch, niem. Quergerg) wydrążono ok. 120 km chodników, kilkanaście sztolni, jam wydobywczych i ogromnych komór. Z wnętrza góry wyciągnięto tysiące ton skał, by je potem zmielić i odzyskać z nich cenne surowce. W trakcie Rajdu będziemy mijać pozostałości działalności górniczej. Półmetek będzie nad przepaścią Žebračka, która powstała wskutek zawalenia się stropu ogromnej komory wydobywczej w byłej kopalni rud polimetalicznych."
(fot. ze strony organizatorów na Facebooku)

(fot. ze strony organizatorów na Facebooku)

(fot. ze strony organizatorów na Facebooku)

ZAPRASZAMY! 

Relacje z poprzednich edycji: 
2019 rok LINK
2018 rok: LINK

2 komentarze:

  1. Witam. Czy planowane są jakieś zmiany wrajdzie w przypadku mocniejszych opadow deszczu?

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Góry Opawskie , Blogger