Gorce: Turbacz

Gorce: Turbacz 16 lipca 2015 r.
Niedźwiedź (Orkanówka) - Turbaczyk - Czoło Turbacza - Schronisko PTTK - Kaplica Papieska - Turbacz - Obidowiec - Koninki - Orkanówka.

Gorce: to pasmo górskie położone w Beskidach Zachodnich w woj. małopolskim (okolice Limanowej, Rabki Zdrój), najwyższym szczytem jest Turbacz 1310 m. Leży między Beskidem Wyspowym, Pieninami i Beskidem Orawsko-Podhalańskim. Pasmo objęte jest Gorczańskim Parkiem Narodowym, który chroni piękno przyrody tych gór. Charakterystyczną cechą Gorców jest występowanie rozrogu, czyli grzbietów rozchodzących się od najwyższej góry. W wyższych partiach spotkamy też łąki, na których wypasa się kozy i owce, pozyskiwane niegdyś metodą wypalania lasów.

Relacja:
Wyruszamy z górnej części miejscowości Niedźwiedź zielonym szlakiem, po chwili mijamy Willę Orkanówkę, drewniany dom pisarza Władysława Orkana, obecnie muzeum poświęcone jego twórczości. Dom ma bardzo piękne otoczenie, roztaczają się stąd piękne widoki. Maszerujemy łąkami pod górę, zaczynamy schodzić, mijamy górne zabudowania wsi Koninki i wschodzimy do lasu, przekraczamy granicę Gorczańskiego Parku Narodowego, stromo wspinamy się na Turbaczyk (1078 m). W kierunku północno-wschodnim z rozległej polany porośniętej jagodami roztacza się piękny widok.
Maszerujemy dalej schodząc po wspomnianej polanie, mijamy grupy ludzi zbierających jagody "grzebieniami" (co jest zabronione!), przechodzimy przez Kopieniec i osiągamy Czoło Turbacza (1259 m). Od tego miejsca zaczynają się górskie łąki porośnięte żółtą niewysoką trawą. Na łąkach znajduje się Szałasowy Ołtarz. Stoi w miejscu dawnego szałasu, w którym to Karol Wojtyła (późniejszy Jan Paweł II) 17.09.1953 r. odprawił mszę św. dla pasterzy i turystów po raz pierwszy twarzą do wiernych. Idąc dalej spotykamy stado kóź chowających się przed słońcem pod drzewami. Po chwili osiągamy schronisko PTTK pod Turbaczem.
Robimy tutaj dłuższą przerwę. Obiekt jest jednym z największych schronisk w polskich górach, jest zadbany i dobrze wyposażony, roztaczają się z niego doskonałe widoki na Tatry, okoliczne góry i Jezioro Czorsztyńskie.


Ze schroniska schodzimy do Kaplicy Papieskiej, kaplica jest drewniana, poświęcona Matce Boskiej Królowej Gorców, obok niej jest dzwonnica i ołtarz polowy, latem odprawiają się tutaj msze św.
Wracamy do schroniska, teraz czerwonym szlakiem (Główny Szlak Beskidzki) wchodzimy na szczyt Turbacza najwyższego w Gorcach, stoi tutaj obelisk oraz metalowy krzyż z datą 1945-1985, w kierunku zachodnim i północnym roztaczają się widoki. Należy dodać że Turbacz był miejscem walk partyzantów AK z niemieckim oraz komunistycznym okupantem. Z racji późnej już pory przyśpieszamy tempo marszu, rozpoczynamy strome zejście na Obidowiec, po drodze mijamy miejsce katastrofy samolotu sanitarnego.

Z Obidowca kierujemy się zielonym szlakiem na Tobołczyk wyciąg narciarski, w pobliżu znajduje się obserwatorium astronomiczne, z Tobołczyka strome zejście do wsi Koninki. Maszerujemy przez wieś żółtym szlakiem docierając do Orkanówki i miejsca skąd wyruszyliśmy.


Pogoda w tym dniu dopisała, było ciepło i słonecznie, nawet z odległymi widokami. Trasa 28 km. Była to ostatnia wyprawa w Beskidach...


ŚLAD GPS:[url] http://www.navime.pl/trasa/785213[/url]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger