Beskid Wyspowy: Miejska Góra, Sałasz i Jaworz

Beskid Wyspowy 3: Limanowa - Miejska Góra - Sałasz - Jaworz - Limanowa
14 lipca 2015 r.

Kolejna trzecia relacja z wycieczki w Beskid Wyspowy. Tym razem z miasta Limanowa (15 tys. mieszkańców) w Pasmo Łososińskie. To już ostatnia relacja z tego pasma. Kolejne będą z Beskidu Sądeckiego i Gorców.

Wyruszamy z wysoko położonego osiedla Limanowej niebieskim szlakiem. Od razu po wyjściu zaczyna padać deszcz, stromo wspinamy się najpierw asfaltem potem już kamienistą ścieżką na Miejską Górę (716 m), przestaje padać deszcz. Na szczycie góry w 1999 r. postawiono metalowy biały Krzyż Jubileuszowy (2000 lat Chrześcijaństwa). Krzyż ma 37 metrów wysokości, rozpiętość ramion 13 m, w momencie budowy był najwyższym w Polsce. Umieszczono na nim taras widokowy z pięknym widokiem na Limanową, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i Gorce, a nawet Tatry. Obiekt jest oświetlany nocą. Co godzinę z elektronicznych dzwonów wygrywane są melodie religijne. Pod krzyżem znajduje się kopia obrazu Matki Bożej z limanowskiej bazylikiw kierunku Opawskich !

Tutaj chwila przerwy na sesję zdjęciową i ruszamy dalej w kierunku Łysej Góry, następnie strome ale krótkie zejście pod wyciągiem narciarskim do Molówki. I znów strome podejście na Sałasz Zachodni, na szczycie ławka z zadaszeniem i drewniana tabliczka z nazwą (podobna do moich w Górach Opawskich ). Ruszamy dalej idziemy pod górę na Sałasz (909 m). Wierzchołek wita nas dużą tablicą z nazwą i mapą.
Kierujemy się dalej niebieskim szlakiem aż na Jaworz (921 m) najwyższy punkt na naszej trasie, po drodze z łąk otwierają się widoki w kierunku południowym, ale Tatr nie widać. Na Jaworzu, zwanym inaczej Kretówką znów duża tablica z nazwą oraz duża sterta kamieni i ziemi. Gdzieś w pobliżu szczytu znajduje się owiana legendami "Jaskinia Zbójecka".Decydujemy się zejść do wieży widokowej. Po ok 1 km zejścia znajdujemy się pod nią. Obok miejsce biwakowe ze stolikami i wiatą. Konstrukcja wieży jest bardzo podobna do tej na Mogielicy, również strome schody (drabiny). Z wieży podziwiamy widok na góry w kierunku wschodnim, częściowo północnym i południowym, od zachodu zasłonięte jest Jaworzem. Widać stąd Jezioro Rożnowskie.Z tego miejsca z racji późnej już godzimy decydujemy się zawrócić, wracamy tą samą drogą do Limanowej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger