Wschód i zaćmienie księżyca nad Prudnikiem

WSCHÓD I ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA
16 lipca 2019


Zacznijmy od wschodu księżyca: Tego dnia uchwyciłem potężną tarczę księżyca wschodzącego nad Prudnikiem. Księżyc tak jak słońce tuż po wschodzie i tuż przed zachodem na piękną czerwoną barwę i takie zjawisko występuje zawsze.
Obiektyw swojego aparatu skierowałem na miasto, konkretniej na wieżę kościoła św. Michała Archanioła:Tutaj dodatkowo z wieżą kościoła Bonifratrów św. Piotra i Pawła


"Pociągiem" przez wieżę kościoła na księżyc....
Co widzimy na zdjęciach: "Pociąg" to stary taśmociąg węglowy do ciepłowni dawnych Zakładów   Przemysłu Bawełnianego "Frotex", są także kominy ciepłowni oraz wieża kościoła św. Michała Archanioła oraz pozostałe miejskie wieże: Wieża Woka, Ratusz i kościoła Bonifratrów św. Piotra i Pawła. 
Dodam, że zdjęcia nie są fotomontażem! Wykonane z pewnej odległości na ogniskowej 300 mm dają taki efekt wielkiego księżyca! 


a teraz przejdźmy do zaćmienia:
Zaćmienie księżyca to zjawisko które powstaje kiedy Ziemie znajdzie się między słońcem a księżycem. Wówczas cień rzucany przez naszą planetę na księżyc daje widowisko zaćmienia. Takie zjawisko jest znacznie częstsze od zaćmienia słońca i zdarza się średnio raz na rok. We wtorek 16 lipca po raz kolejny mieliśmy okazję zobaczyć zaćmienie podczas pełni, tego dnia księżyc maksymalnie zacienił się w 65 % i było to około godziny 23:30. Całe zjawisko trwało 1 h 47 min. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger