Powitanie 2020 roku na Biskupiej Kopie

NOWOROCZNE WEJŚCIE NA BISKUPIĄ KOPĘ! 
Tradycyjnie od 20 lat w Górach Opawskich nowy rok należy powitać na szczycie Biskupiej Kopy. Nie inaczej będzie w tym roku. Turyści pożegnają stary i przywitają nowy rok 1 stycznia o godz 12:00. Na Kopie tym dniu pojawiają się tłumy, są śpiewy toasty, ognisko i fajerwerki. Były kasztelan wieży i budowniczy schroniska Miroslav Petřík corocznie przygotowuje okazjonalne kieliszki, które można zakupić w kiosku na szczycie.
Tym razem na szkle widnieje wizerunek pasterza Gilla z Rejvizu rzeźby autorstwa Bernarda Kutzera. W ten sposób upamiętniono wybitnego rzeźbiarza, który w 1784 r. urodził się w Dolní Údolí koło Zlatych Hor. Przez całe życie rzeźbił w drewnie tworząc piękne wyposażenia kościołów m.in. w Zlatych Horach, Horni Údolí, Vrbnie pod Pradziadem, Paczkowie. Na odwrocie tradycyjny wizerunek wieży na Biskupiej Kopie.  Do tej pory wydano ponad 20 rodzajów okazyjnych szkieł.


W Schronisku pod Biskupią Kopą od godz 10:00 gra Marcin Puzon Sawicz. Wstęp wolny.


Ci, którzy lubią nocne wędrówki, mogą przywitać Nowy Rok na Biskupiej Kopie w noc sylwestrową o północy. Ta forma powitania nowego roku również stała się bardzo popularna. Widok z Kopy na rozświetlone fajerwerkami niebo nad okolicznymi miejscowościami, to z pewnością niesamowite przeżycie!

Szczęśliwego Nowego Roku 2020! Góromaniakom wielu pięknych chwil spędzonych na szlakach, wielu pokonanych kilometrów, niezapomnianych widoków i niesamowitych zdjęć!  

1 komentarz:

Copyright © Góry Opawskie , Blogger