Ruchoma szopka bożonarodzeniowa w Łące Prudnickiej

RUCHOMA SZOPKA BOŻONARODZENIOWA 
ŁĄKA PRUDNICKA

    Zachęcam do obejrzenia pięknej szopki bożonarodzeniowej w Łące Prudnickiej. Historia szopki sięga 1947 r. gdy zainspirowany ruchomą szopką w Wambierzycach na Ziemi Kłodzkiej Jan Trybuła zaczął tworzyć swoje dzieło. W całości jest  jego dziełem, który ręcznie wykonał wszystkie figury oraz cały mechanizm poruszający konstrukcją, w pracy pomagało mu kilka osób. Początkowo znajdowała się w tymczasowym kościele przerobionym z restauracji. Gdy w 1964 r. ukończono budowę nowego kościoła w Łące została przeniesiona tam, początkowo znajdowała się pod chórem, następnie w prezbiterium, ciesząc oko mieszkańców i gości, którzy w okresie świątecznym organizowali przy niej koncerty kolęd. W 1996 r. po zmianie proboszcza szopka została usunięta z kościoła i uszkodzona. Twórca Jan Trybuła wraz z grupą znajomych podjął decyzję, że ruchoma szopka zostanie zbudowana na przyczepie, dzięki czemu będzie mogła jeździć i gościć w wielu miejscach. Tak też się stało i już w styczniu 1999 r. konstrukcja została zaprezentowana na wozie w Lewinie Brzeskim. Od tego czasu jeździła po województwie, a twórcę chętnie zapraszano na szereg wydarzeń, ze swoim dziełem. Jak wspominał zapraszano go nawet do Warszawy i Krakowa, musiał jednak odmawiać, z racji, iż podróż ciągnikiem z przyczepą tak daleko byłaby niemal niemożliwa. Zyskała nawet miano „Ruchomej Szopki Bożonarodzeniowej na wozie Drzymały. 
    Przyglądając się szopce możemy zobaczyć m.in. figury świętej rodziny z dzieciątkiem, drwali rąbiących drewno, pasterzy, wędkarza łowiącego ryby na łódce czy małą grającą orkiestrę. Łącznie jest aż około 120 figur. 
    Aktualnie ruchomą szopkę można oglądać w okresie bożonarodzeniowym na prywatnej posesji w Łące Prudnickiej - ul. Nad Złotym Potokiem 88 (lokalizacja). Ładnie oświetlona świątecznymi lampkami najpiękniej wygląda wieczorem.(aktualizacja tekstu: grudzień 2023)

Jeśli podoba Ci się moja twórczość i chciałbyś wesprzeć działalność portalu postaw mi symboliczną kawę! 😊
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger