Zaproszenie na 19 Prudnicki Maraton Pieszy

XVIII PRUDNICKI MARATON PIESZY
11 września 2021 r.
Patronat portalu
(kliknij aby powiększyć)

Odział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku zaprasza na dziewiętnastą edycję Prudnickiego Maratonu Pieszego, który odbędzie się w sobotę 11 września. Ideą tej świetnej imprezy jest pokonanie pieszo wybranej przez siebie trasy o następujących długościach: 
- rodzinna: (10 km) : Prudnik (park) – Kobylica Dębowiec - Rozdroże pod Trzebiną – Sanktuarium św. Józefa Prudnik-Las (meta)
- średnia: (19 km):  Prudnik (park) – Łąka Prudnicka – Trupina – Wieszczyna- Rozdroże pod Trzebiną – Sanktuarium św. Józefa Prudnik-Las (meta)
- czeska: (24 km):  Prudnik (park) – Łąka Prudnicka – Trupina – Wieszczyna – Sv. Roch – Jindřichov - granica – Rozdroże pod Trzebiną – Sanktuarium św. Józefa Prudnik-Las (meta)
- duża: najdłuższa 50 km (więcej info niżej)

Każdy turysta wybiera dla siebie odpowiednią dla swojej kondycji długość trasy. Wszystkie biegną szlakami i pozwalają poznać uroki i walory krajobrazowe Gór Opawskich po polskiej jak i czeskiej stronie. W tym roku dodatkowo uczestnicy 50-tki zahaczą też o Góry Rychlebskie. Uczestnik na starcie otrzymuje pamiątkową plakietkę, mapę i opis trasy, a podczas wędrówki musi spodziewać się kilku punktów kontrolnych pilnujących czy idzie zgodnie z wyznaczoną trasą, na których będzie czekać też coś na przekąskę. 

Start dla tras (10 km, 19 km i 24 km) w Prudniku w Parku Miejskim przy Altanie w godz. 8:00-10:00.
Start trasy 50 km zmiennej z każdą edycją w tym roku będzie znajdował się w Sławniowicach (koło Głuchołaz). Meta  prawdopodobnie (miejsce zostanie potwierdzone w kolejnych dniach) znajdować się będzie przy Sanktuarium św. Józefa w Prudniku (3 km od miejsca startu - Parku Miejskiego). W tym czasie będzie mieć miejsce beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. Organizatorzy chcą przypomnieć postać więzionego przez władze komunistyczne w latach 1954-55 w klasztorze franciszkanów kard. Wyszyńskiego - Prymasa Polski. 

W przypadku chęci wyboru trasy najdłuższej 50 km organizator zapewnia autobus, który dowiezie uczestników na start w Sławniowicach. Należy jednak wcześniej ZAPISAĆ SIĘ dokonując opłaty w wysokości 40 zł:

Tytuł przelewu: PMP, imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania, nr telefonu używanego podczas wędrówki
Oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku
Bank Spółdzielczy w Prudniku
06 8905 0000 2000 0000 1401 0001

W przypadku dokonywania przelewu za więcej niż jedną osobę organizator prosi również o przesłanie danych osób według klucza wyżej na emaile: a_deren@onet.pl oraz biuro@prudnik.pttk.pl. Uczestnicy, którzy dotrą na start w Sławniowicach we własnym zakresie również proszeni są o zapisanie się i przelew na konto organizatora kwoty wpisowego w wysokości 15 zł

Trasa 50 km z racji długości będzie mieć największe walory krajoznawcze i piękne widoki górskie Wędrówkę tym razem rozpoczniemy w Sławniowicach koło Głuchołaz tuż przy granicy z Czechami. Od razu wchodzimy na czeskie szlaki i będziemy wędrować fragmentem Gór Rychlebskich przez Velké Kunětice, Supikovice, obok Jaskiń na Špičáku do Písečnej. Po przekroczeniu rzeki Białej Głuchołaskiej będziemy do końca już w Górach Opawskich i przez Chebzi zboczami Zlatego Chlumu będziemy wspinać się do urokliwej górskiej wioseczki Rejviz z drewnianą zabudową. Przejdziemy przez całą miejscowość będącą jedną z najwyżej położonych w Sudetach, następnie obok  Lurdská jeskyně zejdziemy w malowniczą głęboką dolinę do wsi Horní Údolí. Stąd będzie czekać nas strome podejście obok odbudowywanej właśnie dawnej kaplicy górniczej św. Anny na płaski grzbiet Příčnego Vrchu - najwyższego szczytu Gór Opawskich. Stąd schodzimy przez Sanktuarium Maria Hilf do miasteczka Zlate Hory. Z miasta czekać nas będzie najbardziej strome podejście na trasie - będziemy wspinać się na szczyt Biskupiej Kopy. Tu warto przystanąć, odpocząć i wspiąć się na wieżę widokową z piękną i rozległą panoramą. Z Biskupiej Kopy na chwilę wchodzimy na czerwony Główny Szlak Sudecki i wędrujemy przez Srebrną Kopę z krajobrazem przypominającym bieszczadzkie połoniny. Dalsza część trasy to marsz niebieskim szlakiem przez Las Rosenau do Wieszczyny, dalej czerwonym przez Długotę w Lesie Prudnickim do mety, która będzie znajdowała się przy Sanktuarium św. Józefa   

Przebieg trasy 50 km: Sławniowice - Velké Kunětice - Supikovice - Jaskinie na Špičáku - Písečna - Chebzi - Rejviz - Horní Údolí - Příčny Vrch - Sanktuarium Maria Hilf - Zlate Hory - Biskupia Kopa - Srebrna Kopa - Przełęcz pod Zamkową Górą - Wieszczyna - Długota - Sanktuarium św. Józefa (Prudnik-Las) (meta)
(uwaga: mapy.cz nie uwzględniają szlaku niebieskiego z Przeł. pod Zamkową Górą do Wieszczyny, a właśnie tamtędy będzie biegła trasa 50km PMP)

Takie widoki będziecie mogli zobaczyć wędrując trasami PMP 😍


Historia Prudnickiego Maratonu Pieszego sięga 1987 r. kiedy to odbyła się pierwsza edycja. Jednak po 3 latach organizację maratonu zawieszono, wznawiając go w 2006 r. Od tego momentu  odbywa się bez przerwy do dziś. Głównym organizatorem PMP jest Oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku.  Portal "Góry Opawskie" od kilku lat patronuje i wspiera wydarzenie w osobie admina - uczestnika, który w PMP bierze udział już od 14 lat! :)
Serdecznie zapraszam! 

STRONA PMP: KLIKNIJ TUTAJ 

Do zobaczenia 12 września!!

 Relacje z poprzednich edycji:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger