IX Turystyczny Rajd Rowerowy

IX Turystyczny Rajd Rowerowy
"Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy - legend polskiego kolarstwa"
27 kwietnia 2024 r.

27 kwietnia odbył się po raz dziewiąty Turystyczny Rajd Rowerowy. Impreza organizowana jest przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku oraz PTTK Prudnik. Każdego roku rajd jest kolarskim otwarciem sezonu na Ziemi Prudnickiej. W trasę o długości tym razem 14 km wyruszyła około 160 osobowa grupa rowerzystów. Trasa biegła następująco: Prudnik (park) - Las Prudnicki - Dębowiec - Kamień Graniczny Prudnika - Dębowiec - Kozia Góra

Uczestnicy pokonywali trasę z komandorem, który opowiadał o mijanych po drodze ciekawych miejscach. Na parkingu leśnym w Lesie Prudnickim zorganizowano punkt kontrolny z wodą i małym poczęstunkiem.

Z prudnickiego parku wyruszyliśmy na ścieżkę obok stawu przy wodociągach. Następnie wyjechaliśmy z miasta i wspinając się drogą przez Las Prudnicki dotarliśmy do Dębowca. Za wsią zatrzymaliśmy się przy Kamieniu Granicznym Królewskiego Miasta Prudnika. O tej ciekawostce mam okazję opowiedzieć uczestnikom osobiście na trasie. 😁 Ów kamień z monogramem "NST" (od niem. nazwy Prudnika - Neustadt) i datą 1731 dawniej oznaczał granicę posiadłości ziemskich miasta. W tym wypadku oddzielał dobra Prudnika i Pana Zamku w Łące Prudnickiej. Zabytek z Dębowca został odnaleziony w 1997 r. Należy dodać także, że Prudnik w czasach, z którego pochodzi kamień posiadał największe posiadłości ziemskie z miast Górnego Śląska. Oprócz kamienia z Dębowca znaleziono do tej pory 12 takich słupów, niestety niektóre są uszkodzone. Więcej o kamieniach granicznych: TUTAJ.Następnie powrót do Dębowca nieco inną drogą przez las, krótki odpoczynek na leśnym parkingu. Przejazd obok stawu retencyjnego w Dębnickiej Dolinie i leśnymi ścieżkami dotarliśmy pod Kozią Górę.

Meta rajdu tradycyjnie znajdowała się na polanie pod Kozią Górą w pobliżu Sanktuarium św. Józefa. Organizatorzy przygotowali kilka atrakcji: grochówkę, ognisko z kiełbaskami, kawę, ciasto, herbatę, a także gry i zabawy dla dzieci.

Rajd upamiętnia dwóch wybitnych kolarzy mieszkających na Ziemi Prudnickiej. Pierwszy z nich to Franciszek Surmiński - legendarny polski kolarz, kilkukrotny mistrz i wicemistrz Polski w kolarstwie, zwycięzca etapów Tour de Pologne trener m.in. S.Szozdy mieszkający na Ziemi Prudnickiej. Pan Franciszek od początku istnienia imprezy do 2021 r. zawsze uczestniczył w wydarzeniu. Mimo sędziwego wieku 87 lat nadal w dobrej formie wspólnie z uczestnikami rajdu pokonywał trasę. Niestety 2 października 2021 r. zginął tragicznie w wypadku samochodowym.

Rajd upamiętnia również drugiego wielkiego polskiego kolarza - Stanisława Szozdę, mieszkańca Prudnika, kilkukrotnego mistrza świata i vicemistrza olimpijskiego. Szozda zmarł w 2013 r. Na jego cześć we wrześniu odbywa się Memoriał im. Stanisława Szozdy - kolarskie wyścigi uliczne o randze ogólnopolskiej. Wystawa poświęcona karierze sportowej Szozdy znajduje się w Muzeum Ziemi Prudnickiej. W 2021 r. w centrum miasta obok I LO (ul. Gimnazjalna) został odsłonięty pomnik z podobizną Stanisława Szozdy.

W pobliżu mety znajduje się sanktuarium św. Józefa z klasztorem oo. Franciszkanów, którego początki sięgają 1852 r. W tym miejscu w latach 1954-55 r. władze PRL więziły kard. Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Polski. Kardynał następnie został przeniesiony do Komańczy, a kościół i klasztor oo. Franciszkanów planowano przebudować na wojskowe sanatorium dziecięce. Wówczas rozpoczęto niszczycielski remont, który został przerwany. Kilka lat później obiekt wrócił do Kościoła i został odbudowany. W ubiegłbym roku zakończył się remont kościoła, na dach powróciła wieża.Obok znajduje się także Grota Lurdzka z tufu wulkanicznego zbudowana w 1903 r.

Nad rajdem "Portal Góry Opawskie" objął patronat medialny!


FOTOGALERIA ORGANIZATORÓW:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger