Góry Rychlebskie: Medvedi kamen i Brankopy

Góry Rychlebskie: Medvedi kamen i Brankopy 11.02.2016
Wycieczka po Górach Rychlebskich, częściowo nieodkrytymi jeszcze przeze mnie szlakami.
Wyruszamy z uzdrowiska w Jeseniku zielonym szlakiem, odbijamy i kierujemy się do Polskiego Źródła ( o nim pisałem przy okazji Rajdu Niepodległości (11.11.15)). Tutaj już warunki zimowe, nachodzą chmury i zaczyna sypać śnieg. Maszerujemy do góry, mijając odsłonięcia skalne, każde z nich ma swoją nazwę np. Terezina Skala.
Wracamy na zielony szlak, wychodzi słońce, chmury znikają. Idąc dalej po drodze mijamy kilka obmurowanych źródełek z poł XIX w. ( w tej okolicy jest ich mnóstwo). Niestety wszystkie suche poza jednym wyjątkiem.

Znów zaczyna się chmurzyć. Docieramy do Medvediego kamena. To odsłonięcia skalne z pięknymi widokami w kierunku zachodnim i częściowo południowym m.in na Keprnik, Šerak, Smrk czy Kowadło. Nie było zbyt dobrych warunków widokowych, ale udało mi się wykonać kilka dobrych zdjęć.
Od tego miejsca wybieramy drogę bez znaków, znów zaczyna się śnieżyca trwa kilka minut. Potem znów wychodzi słońce. Z przecinek leśnych ukazują się odległe widoki m.in na Elektrownię Opole, Nysę, Grodków, Otmuchów, Jeziora Nyskie i Otmuchowskie.
Docieramy pod Zulovy Vrch. Tutaj decydujemy się obejść teren wokół. Okazuje się że odnajdujemy dawny kamieniołom granitu Brankopy. Miejsce robi wrażenie. Pod szczytem wzgórza kilkanaście metrów niżej pod pionową ścianą znajduje się kamieniołom wypełniony wodą. Granit wydobywano tutaj jeszcze za czasów niemieckich przed II wojną do ok. 1937 r., jednak kopalnia szybko upadła z powodu konkurencji.

Wracamy na niebieski szlak r11; asfaltówkę, którą kierujemy się do czerwonego. Przecinamy go i dalej rowerowymi szlakami tzw. Rychlebskie Ścieżki do niebieskiego. Nim przez dolinę Potoku Lubina wracamy do uzdrowiska w Jeseniku.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger