Rozpoczął się remont wieży na Biskupiej Kopie

TRWA REMONT WIEŻY NA BISKUPIEJ KOPIE

Około 2 tygodnie temu wreszcie rozpoczął się remont symbolu Gór Opawskich - wieży na Biskupiej Kopie, który jak podawały czeskie media miał zacząć się w maju br. Obiekt został otoczony rusztowaniami, rozpoczęły się prace nad elewacją wieży oraz dachem. Rekonstrukcji poddany zostanie także napis ponad wejściem "Kaiser Franz Josef Warte" (Warta Cesarza Franciszka Józefa), który odpadł kilka lat temu.
W początkowej fazie remontu wieża zapewne będzie dostępna dla turystów, ale tylko w weekendy, potem zostanie całkowicie zamknięta na jakiś czas gdy  prace obejmą wnętrze budynku. Wymienione zostaną drewniane schody i taras widokowy wraz z mocno już zniszczonymi filarami podtrzymującymi klatkę schodową. Ostatni remont odbył się ponad 20 lat temu. Koszt całego zadania to około 2,4 mln. koron. Miejmy nadzieję, że przy okazji renowacji wieży, poprawiony zostanie także wygląd jej otoczenia, które od roku nie wygląda najlepiej, powinny pojawić się nowe ławki...
Przypomnijmy: kamienna wieża widokowa na Biskupiej Kopie o wysokości 18 m na Biskupiej została otwarta w 1898 r. Była to pierwsza kamienna budowla tego typu w Jesenikach. Nazwano ją imieniem cesarza Austrii Franciszka Józefa z okazji 50 lecia panowania. Po II wojnie światowej w wieży powstał nadajnik czeskiej TV, przez co rzadko była dostępna dla turystów. Nieremontowana popadała w coraz większą ruinę. Dopiero w 1996 r. anteny zostały przeniesione na maszt w pobliżu, a wieża przeszła generalny remont. Od tego czasu do 2015 r. kasztelanem wieży był Miroslav Petřík, budowniczy okolicznego schroniska, który dbał o jak najdłuższe godziny otwarcia obiektu. Obecnie zarządzana jest przez miasto Zlate Hory. Wieżę rocznie odwiedza tysiące turystów, stała się symbolem Gór Opawskich. Oferuje piękne i rozległe widoki, przy dobrych warunkach możemy dostrzec z niej Wrocław, Śnieżkę, Beskidy a nawet Tatry!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger