Tężnia - tradycje uzdrowiskowe wracają do Głuchołaz

TĘŻNIA W GŁUCHOŁAZACH

(źródło: glucholazyonline.com)

Głuchołazy wracają do swoich tradycji uzdrowiskowych. Właśnie dobiega końca budowa tężni solankowej w części zdrojowej miasta. Drewniana konstrukcja ma 15 m wysokości i 5 tarasów.
Woda solankowa będzie pompowana na szczyt tężni, skąd będzie spływać po gęsto ułożonych gałęziach tarniny, rozpylając w powietrzu mgiełkę solankową, z której inhalacje korzystnie wpływają i leczą schorzenia układu oddechowego.  Obiekt będzie ogólnodostępny. Jego otwarcie przewidziane jest na wiosnę 2018 r. Tężnia może stać się dobrą atrakcją dla turystów i kuracjuszy odwiedzających Głuchołazy. Tego typu konstrukcji jest mało, to pierwsza w woj. opolskim. Najsłynniejsze tężnie w Polsce znajdują się w Ciechocinku i są tam oblegane.

(źródło: glucholazyonline.com)
Oprócz tężni miasto czyni szereg starań, by Głuchołazy znów kojarzyły się z uzdrowiskiem, tak jak to było przed II wojną światową. Jakiś czas temu odnowiono promenadę spacerową nad Białą Głuchołaską i Plac z Amorkiem. W Parku Zdrojowym powstały nowe ścieżki, fontanna i urządzenia kąpielowe. Aktualnie trwa remont kolejnej promenady, koncertowej Muszli Leśnej oraz Górnego Stawku. Zaś na sąsiedniej Przedniej Kopie ruszyła odbudowa schroniska i wieży widokowej prowadzona przez prywatnego właściciela. Głuchołaski zdrój pięknieje, choć są nadal szpecące od wielu lat obiekty jak ośrodek "Polonia czy ruina hotelu "Leśny" z dawnym basenem.    


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger