Pasterka w górach - Cicha Dolina

TRADYCJA BOŻONARODZENIOWA W GÓRACH OPAWSKICH

Już od 30 lat w Wigilię Bożego Narodzenia w urokliwie położonej Cichej Dolinie nad Bystrym Potokiem u stóp Biskupiej Kopy, na polanie z ołtarzem polowym odprawiana jest uroczysta Pasterka. Msza św. rozpocznie się o godz. 22.00. Góralski styl, pięknie przystrojona światełkami kaplica, szum potoku i stawiana na czas Pasterki szopka bożonarodzeniowa z żywymi zwierzętami sprawia, że jest to niezwykle magiczna uroczystość. Tradycja zapoczątkowana przez rodzinę Giemzików i ks. Zygmunta Lubienieckiego kultywowana jest przez obecnego proboszcza i parafian z Jarnołtówka.
W tym roku z okazji okrągłej rocznicy uroczystość rozpocznie się już o 21:30 wspólnym kolędowaniem, a na Pasterce pojawi się biskup oraz sztuczne ognie sprowadzone z Krakowa.
W Pasterce corocznie uczestniczy kilkaset osób, głównie mieszkańców Pokrzywnej, Jarnołtówka i okolic oraz wiele turystów, również z odległych regionów Polski.
Polana znajduje się na granicy Pokrzywnej i Jarnołtówka przy ścieżce przyrodniczej na Biskupią Kopę, około 400 m od drogi i dyrekcji Parku Krajobrazowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger