Góra św. Anny - święta góra Ślązaków

Góra św. Anny - święta góra Ślązaków


Góra św. Anny – wystający ponad nizinną częścią Górnego Śląska szczyt o wysokości 406 m.n.p.m to jedno z najciekawszych miejsc w województwie opolskim. Wzgórze 27 milionów lat temu było wulkanem, dziś przyciąga licznych turystów i pielgrzymów. Za sprawą Sanktuarium św. Anny miejsce stało się świętą  górą Ślązaków. Przeszłość geologiczna związana z wulkanem, ciekawe gatunki roślin i zwierząt sprawiły, że dla ochrony tego zakątka w 1988 r. powołano Park Krajobrazowy „Góra św. Anny”. Najpiękniejsze pory roku na Górze św. Anny to wiosna, gdy bielą pokrywają się kwitnące czereśnie oraz jesień, gdy kapliczki annogórskiej kalwarii stoją pod żółtymi starymi alejami lipowymi.

Wspólnie z Euroregionem Pradziad zabieram Was na wycieczkę po atrakcjach turystycznych na terenie polskiej części Euroregionu Pradziad. Przygotowałem dla turystów pragnących spędzić weekend w naszym regionie pięć tras. Będą to zarówno piesze wycieczki po miastach oraz trasy rowerowe. Opisane na stronie trasy znajdują się na portalu traseo.pl. Po zainstalowaniu aplikacji traseo na telefonie i pobraniu bezpłatnej mapy Euroregionu Pradziad można za pomocą GPS podążać trasą wycieczki.

Projekt „Czesko-polskie zarządzanie destynacją turystyczną, II. etap” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”


Naszą wycieczkę rozpoczynamy od zwiedzenia położonego na samym szczycie góry sanktuarium św. Anny. Po wysokich kamiennych schodach wspinamy się na dziedziniec sanktuarium, który otaczają krużganki.  Za początek kultu religijnego uznaje się XV w. wówczas to Mikołaj Strzała z Poręby postawił na szczycie drewniany kościółek św. Jerzego. W 1656 r. przybywają tu Franciszkanie, kościół zostaje rozbudowany, powstaje klasztor a miejsce staje się celem coraz to liczniejszych pielgrzymów. Na początku XVIII w. powstaje kalwaria. Wnętrze bazyliki jednonawowe z bogatym wystrojem barokowo-rokokowym i malowidłami nawiązującymi do życia św. Anny. Głównym obiektem kultu jest figurka św. Anny Samotrzeciej umieszczona ponad ołtarzem głównym. Figura pochodzi z przełomu XVI/XVI w. wykonana z drewna lipowego ma 54 cm wysokości. Przestawia św. Annę, która na lewym ramieniu trzyma swoją córkę – Maryję, a na prawym swojego wnuka – Jezusa.
Po zwiedzeniu bazyliki kierujemy się w kierunku groty przechodząc przez Bramę Papieską, to tędy w 1983 r. podczas pielgrzymki na Górę św. Anny przechodził Jan Paweł II. Pielgrzymka zgromadziła około miliona osób, Msza św. odbyła się na ołtarzu polowym na pobliskich błoniach sanktuarium.
Położona u podnóża sanktuarium Grota Lurdzka znajduje się w miejscu dawnego kamieniołomu skały wulkanicznej. Rosnące obawy o osunięcie się gruntu z kościołem, sprawiły, że kamieniołom zamknięto, zaczęto zasypywać go kamieniami, a w latach 1912-14 powstała Grota Lurdzka. Teren otaczają kamienne stacje drogi krzyżowej. Po środku stoi kaplica św. Rafała – początek annogórskiej kalwarii.

Kalwaria annogórska – to zespół pięknych, bogato zdobionych 41 kaplic Męki Pańskiej, kaplic Maryjnych i kaplicy św. Józefa. Budowa kaplic rozpoczęła się w 1700 r. a ufundował ją  Jerzy Adam de Gaschin wzorując się na kalwarii wówczas już istniejącej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Budowę powierzono włoskiemu architektowi, Dominikowi Sighno, który dzieło ukończył w 1709 r. Najpiękniejszymi kaplicami kalwarii są kościół św. Krzyża i kaplica Świętych Schodów.


Okrążamy sanktuarium, kalwarią z kaplicami położonymi pod wiekowymi lipami możemy wędrować aż do Poręby. My jednak schodzimy teraz do geoparku Góra św. Anny mieszczącym się w dawnym kamieniołomie skał wulkanicznych.  1,5 km ścieżka dydaktyczna w rezerwacie geologicznym „Góra św. Anny” zapoznaje z wulkaniczną przeszłością tego miejsca. Tarasy, kręte ścieżki, schody na dno kamieniołomu i tablice informacyjne pozwolą nam bardzo dobrze poznać skały budujące górę.Po spacerze ścieżkami geoparku schodzimy  w dół by zobaczyć kolejną atrakcję Góry św. Anny.
Pomnik Czynu Powstańczego i Amfiteatr: twórcą tego miejsca byli naziści. Po objęciu władzy zapragnęli stworzyć miejsce przeciwstawiające się kultowi religijnemu i głoszące propagandę nazistowską. W latach 1934-38 w dawnym kamieniołomie zbudowano potężny kamienny amfiteatr oraz pomnik – mauzoleum niemieckiego wojownika w kształcie wieżyczki czołgu. Amfiteatr mieszczący 50 tysięcy ludzi był miejscem nazistowskich uroczystości specjalnie organizowanych podczas obchodów religijnych w sąsiednim sanktuarium. Po II wojnie światowej podczas pierwszych dożynek nazistowski pomnik zostaje wysadzony. W jego miejscu w 1955 r. powstaje zaprojektowany przez Xawerego Dunikowskiego Pomnik Czynu Powstańczego upamiętniający powstania śląskie. Potężna bryła pomnika w stylu socrealizmu zbudowana jest z granitu, na zewnętrznych ścianach płaskorzeźby przedstawiają dzieje polskiego Śląska, wewnątrz znicz – symbolizujący ognisko domowe. Rzeźby przedstawiają śląskie społeczeństwo: kobietę z dzieckiem, rolnika, górnika i hutnika.


Po zwiedzeniu amfiteatru wracamy do centrum miejscowości. Wycieczkę kończymy na świeżo odrestaurowanym Rynku z pomnikiem Jana Pawła II. Znajduje się tutaj kilka lokali gastronomicznych i sklepy, z których możemy skorzystać.  
Ciekawostką Góry św. Anny są dalekie obserwacje. Dzięki znacznej wysokości względnej szczyt oferuje piękne widoki na okolicę a także znacznie dalej bo i na szczyty Sudetów, Beskidów a nawet Tatr!

   
Wracając autem z Góry św. Anny warto zajrzeć w jeszcze jedno miejsce. Po minięciu Zdzieszowic na drodze do Mechnicy możemy skorzystać z nie lada atrakcji. Czeka nas promowa przeprawa przez Odrę. I to historycznym! Bo jedynym w Polsce napędzanym siłą ludzkich mięśni! Prom w tym miejscu istnieje od 160 lat, a obecny "Józef" pływa po Odrze od 1987 r.  

TRASA W SERWISIE TRASEO

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger