Opole - Stolica Polskiej Piosenki

Opole - Stolica Polskiej Piosenki

Opole – miasto wojewódzkie 130 tys. mieszkańców położone nad Odrą na Nizinie Śląskiej. Powstanie Opola datuje się na około 980 r. Jednak prawa miejskie otrzymało około 1217 r. W tym też roku rozpoczęła się budowa zamku Piastów, którą rozpoczął książę Kazimierz Wielki. W Opolu Piastowie mieszkali aż do 1532 r. kiedy to zmarł bezpotomnie książę Jan II Dobry. Później miasto przechodzi pod panowanie Habsburgów i tak pozostaje do 1741 r. kiedy do Opole wraz z Górnym Śląskiem znajduje się w granicach Prus.  W 1818 miasto staje się stolicą rejencji opolskiej i tak pozostaje do II wojny światowej. W trakcie II wojny w mieście trwają krwawe walki, zostaje ogłoszone miastem twierdzą, zniszczonych jest wiele budynków, ginie sporo ludności. W 1945 r. Opole wraca do Polski, staje się stolicą województwa opolskiego i bardzo się rozwija. W 1963 r. po raz pierwszy odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Od tego czasu odbywa się do dziś a Opole stało się stolicą polskiej piosenki.

Wspólnie z Euroregionem Pradziad zabieram Was na wycieczkę po atrakcjach turystycznych na terenie polskiej części Euroregionu Pradziad. Przygotowałem dla turystów pragnących spędzić weekend w naszym regionie pięć tras. Będą to zarówno piesze wycieczki po miastach oraz trasy rowerowe. Opisane na stronie trasy znajdują się na portalu traseo.pl. Po zainstalowaniu aplikacji traseo na telefonie i pobraniu bezpłatnej mapy Euroregionu Pradziad można za pomocą GPS podążać trasą wycieczki.

Projekt „Czesko-polskie zarządzanie destynacją turystyczną, II. etap” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”


Wycieczkę po Opolu zaczynamy na Rynku, który do dziś zachował średniowieczny układ. Wybrukowany plac otaczają piękne barokowe kamieniczki.
 Po środku stoi okazały Ratusz z 65 metrową wieżą. Pierwszy Ratusz w tym miejscu stał już w XIV w.  Później przebudowany w stylu barokowym kilka razy płonął. Kolejne przebudowy z 1818 r. i 1864 r. dały mu współczesny wygląd z wieżą wzorowaną na florenckim Palazzo Vecchio. Remont i wyburzenie części kamienic przylegających do Ratusza w 1934 r. sprawił że wieża runęła. Cudem nikt nie zginął, zdecydowano się na odbudowę wieży w takim samym kształcie. Dziś Ratusz jest nadal siedzibą władz miasta. Każdego dnia o godz. 12:00 z wieży odgrywany jest hejnał. W weekendy jest możliwość wejścia na wieżę i podziwianie panoramy Opola. Przy dobrej pogodzie zobaczymy odległe o >60 km Góry Opawskie i czeskie Jeseniki.
Na Rynku stoi też odsłonięty w 2018 r. pomnik założyciela Opola – Księcia Kazimierza I. Wzdłuż wschodniej pierzei znajduje się Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki, gdzie polscy artyści każdego roku podczas festiwalu odsłaniają swoje gwiazdy.Po zwiedzeniu Rynku podążamy w kierunku widocznej katedry św. Krzyża. Pierwszy kościół w tym miejscu miał stanąć tutaj według tradycji już w 1024 r. a ufundował go Bolesław Chrobry. W 1295 r. powstała romańska murowana świątynia zniszczona pożarami w 1415. Kościół odbudowano w stylu gotyckim a kolejnych wiekach dobudowywano kaplice. Na początku XX w. do świątyni dobudowano dwie piękne 73 metrowe wieże (wcześniej posiadała jedną małą). W 1973 r. kościół został podwyższony do rangi katedry. Wnętrze trójnawowe, sporo zabytków z różnych epok. W prezbiterium barokowy ołtarz ze scenami Ukrzyżowania, w północnej nawie barokowy ołtarz św. Trójcy, w nawie południowej barokowy ołtarz Matki Bożej Opolskiej pochodzący z Piekar Śląskich. Najstarszym zabytkiem w katedrze jest gotycka Chrzcielnica z XV w. Obecnie świątynia przechodzi generalny remont.
Po zwiedzeniu katedry w jej pobliżu zobaczymy fragment murów miejskich z XIII w. tuż obok nich stała Brama Odrzańska, najdłużej zachowana. Do 1889 r. kiedy ją rozebrano pełniła funkcję więzienia.

Przechodzimy przez Most Odrzański nad Młynówką, mijamy śluzy, jesteśmy na Wyspie Pasiece. Nad kanałem, dawnym korytem Odry mamy piękny widok na Opolską Wenecję. Położone nad samym brzegiem rzeki stare kamieniczki pięknie prezentują się zwłaszcza po zmroku, gdy mienią się w lustrze wody.Przechodzimy na drugą stronę ul. Piastowskiej i docieramy nad Stawek Zamkowy. Działa tutaj multimedialna fontanna. W okresie od maja do października w godz 12:00, 18:30 oraz 21:30 odbywają się pokazy fontanny z muzyką i światłem. Nad stawem stoi drewniany domek, zbudowany przez Towarzystwo Łyżwiarskie, dziś siedziba PTTK. Staw w 1934 r. był miejscem mistrzostw Niemiec w jeździe figurowej na lodzie. Do dziś w okresie zimowym znajduje się tu miejskie lodowisko.Tuż obok stawu znajduje się słynny amfiteatr - miejsce corocznych Festiwali Polskiej Piosenki. Działa tutaj multimedialne Muzeum Polskiej Piosenki, które warto zwiedzić.

Tuż za amfiteatrem stoi Wieża Piastowska – symbol Opola. To jedyna pozostałość po Zamku Piastowskim zbudowanym około 1217 r. Wieżą pełniła funkcję stołpu (ostatecznej obrony), wejście do niej znajdowało się na wys 9 m z murów W 1928 r. podjęto przykrą decyzję o zburzeniu zamku z powodu niefunkcjonalności. Rozebrana miała być także wieża, ale dzięki protestom polskich mieszkańców Opola została zachowana. Do wieży w latach XX w. dobudowano nowoczesny gmach rejencji opolskiej – dziś siedziba Urzędu Wojewódzkiego. Wieżę Piastowską dziś możemy zwiedzać z przewodnikiem. Wraz z multimedialną prezentacją o historii zamku i wejściem na taras wieży, zwiedzanie trwa około 40 min. Z tarasu wieży rozległy widok na miasto, a przy dobrej widoczności także na szczyty Sudetów.Po zwiedzeniu Wieży Piastowskiej udajemy się na bulwary nadodrzańskie. Spacerujemy wzdłuż Odry, są tutaj miejsca odpoczynku oraz siłownie.  Jest także przystań, z której pływają turystyczne statki po Odrze. Tak docieramy do dużego mostu, którym nad wodospadem przechodzimy na Wyspę Bolko.

Wyspa Bolko to zielone płuca Opola położone pomiędzy Odrą a kanałem ulgi. Znajduje się tutaj wielki park miejski założony w 1910 r. Opolanie chętnie spacerują i odpoczywają na wyspie. Znajduje się tutaj również opolski ogród zoologiczny, do którego zmierzamy. Założony w 1912 r. i przejęty przez miasto szybko zyskiwał coraz więcej gatunków zwierząt. Poważnym zagrożeniem dla zoo była powódź w 1997 r. podczas której zostało zniszczone, zginęło też wiele zwierząt. Dziś zoo stale się rozbudowuje i posiada wiele gatunków zwierząt egzotycznych. Zwierzęta pogrupowane są według kontynentów i tak odnajdziemy tu gatunki Eurazji, Afryki, Australii, Ameryki Południowej. Do najciekawszych zwierząt w zoo należą: żyrafy, goryle, uchatki kalifornijskie, lemury, kangury, zebry, hipopotamy, gepardy, pumy i wielbłądy. Kilka razy dziennie pracownicy organizują pokazowe karmienie niektórych gatunków zwierząt. Na zoo warto poświęcić więcej czasu.Po zwiedzeniu zoo bulwarami nad Młynówką wracamy do  miasta. Kanał opuszczamy przy zielonym mostku tzw. Mostku Groszowym. Stylowy most powstał w 1902 r. a jego nazwa pochodzi od pobieranej opłaty za przejście przez mostek. Dziś mostek jest symbolem miłości, zakochani umieszczają na nim kłódki, a na czas festiwalu piosenki jest dekorowany.

Przechodzimy przez Plac Wolności z dużym pomnikiem „Wojownikom o polskość Śląska Opolskiego” i przez Mały Rynek udajemy się na Wzgórze Uniwersyteckie najwyżej położony punkt miasta. Stoi tutaj kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, który miał zostać zbudowany tutaj już w X w. w miejscu głoszenia kazań św. Wojciecha.  Kościół przejęli oo. Dominikanie i w 1399 r. zbudowali gotycką świątynię. W latach 1810-20 w kościele nie odprawiano nabożeństw, stał się częścią szpitala i magazynem.  Przy schodach do kościoła znajduje się Muzeum Śląska Opolskiego.  Jego ekspozycja poświęcona jest historii Opola i okolic. W pobliżu jest także fragment Zamku Górnego, który także możemy zwiedzić.


Po zwiedzeniu wracamy na Rynek, skąd wyruszyliśmy. Warto zajrzeć także do kościoła św. Trójcy oo. Franciszkanów w którym spoczywają opolscy Piastowie. Franciszkanie w  tym miejscu są od XIII w.  Kilkukrotnie ulegał pożarom a obecny kształt pochodzi z XVIII w. Podczas potopu szwedzkiego w Opolu przebywał wraz z dworem król Jan Kazimierz.   W refektarzu klasztornym 30 listopada 1655 roku ogłoszony został uniwersał królewski wzywający naród polski do powstania przeciwko Szwedom.Kończymy naszą wycieczkę po Opolu. Każdy turysta w tym mieście znajdzie coś dla siebie. Podczas wycieczki przez miasto poznamy jego historię, piękne zabytki, usłyszymy piosenki w multimedialnym muzeum czy będziemy zachwycać się przyrodą w ogrodzie zoologicznym na Wyspie Bolko.     

TRASA W SERWISIE TRASEO:

1 komentarz:

  1. Miejsce bardzo fajne na wycieczkę, na pewno się wybierzemy. Zakupiliśmy już bagażnik samochodowych od http://www.amos.auto.pl Przydatna rzecz.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Góry Opawskie , Blogger