Zaproszenie na 20 Prudnicki Maraton Pieszy

XX PRUDNICKI MARATON PIESZY
10 września 2022 r.
Patronat portalu

Odział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku zaprasza na dwudziestą edycję Prudnickiego Maratonu Pieszego, który odbędzie się w sobotę 10 września. Ideą tej świetnej imprezy jest pokonanie pieszo wybranej przez siebie trasy o następujących długościach: 
- rodzinna: (10 km) : Prudnik (park) – Kobylica Dębowiec - Rozdroże pod Trzebiną – Sanktuarium św. Józefa Prudnik-Las (meta)
- średnia: (19 km): Prudnik (park) – Łąka Prudnicka – Trupina – Wieszczyna- Rozdroże pod Trzebiną – Sanktuarium św. Józefa Prudnik-Las (meta)
- czeska: (27 km): Prudnik (park) – Łąka Prudnicka – Trupina – Wieszczyna – Sv. Roch – Jindřichov - granica – Rozdroże pod Trzebiną – Sanktuarium św. Józefa Prudnik-Las (meta)
- duża: najdłuższa 50 km (więcej info niżej)

Każdy turysta wybiera dla siebie odpowiednią dla swojej kondycji długość trasy. Wszystkie biegną szlakami i pozwalają poznać uroki i walory krajobrazowe Gór Opawskich po polskiej jak i czeskiej stronie. W tym roku dodatkowo uczestnicy 50-tki zahaczą też o Góry Rychlebskie. Uczestnik na starcie otrzymuje pamiątkową plakietkę, mapę i opis trasy, a podczas wędrówki musi spodziewać się kilku punktów kontrolnych pilnujących czy idzie zgodnie z wyznaczoną trasą, na których będzie czekać też coś na przekąskę.

Start dla tras (10 km, 19 km i 24 km) w Prudniku w Parku Miejskim przy Altanie w godz. 8:00-10:00.
Start trasy 50 km zmiennej z każdą edycją w tym roku będzie znajdował się na Jaskiniach na Pomezi (koło Jesenika) w godz. 6:00-6:30. Meta wszystkich tras będzie się znajdować na łowisku "U Pietruchy" w Prudniku przy ul. Łuczniczej. 
W przypadku chęci wyboru trasy najdłuższej 50 km organizator zapewnia autobus, który dowiezie uczestników na start przy Jaskiniach na Pomezí.. Należy jednak wcześniej ZAPISAĆ SIĘ dokonując opłaty w wysokości 50 zł:

Tytuł przelewu: PMP, imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania, nr telefonu używanego podczas wędrówki
Oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku
Bank Spółdzielczy w Prudniku
06 8905 0000 2000 0000 1401 0001

W przypadku dokonywania przelewu za więcej niż jedną osobę organizator prosi również o przesłanie danych osób według klucza wyżej na email: biuro@prudnik.pttk.pl. Uczestnicy, którzy dotrą na start przy Jaskiniach na Pomezi we własnym zakresie  zapisują się tam i opłacają wpisowe w wysokości 20 zł. Zapisy na 50-tkę trwają do 5 września, nie ma limitu uczestników. 

Trasa 50 km z racji długości będzie mieć największe walory krajoznawcze i piękne widoki górskie.  Wędrówkę tym razem rozpoczniemy na parkingu przy Jaskiniach na Pomezi za Jesenikiem i wejdziemy na szlaki Gór Rychlebskich. Pierwszym podejściem na trasie będzie zdobycie Studničnego vrchu, po drodze miniemy punkt widokowy na skale Medvědí kámen z piękną panoramą. Następnie zbliżymy się do jesenickiego uzdrowiska podziwiając jego panoramę w dole ze skał i przez Krajnik zejdziemy w Dolinę Białej Głuchołaskiej w Českej Vsi. Od tego miejsca pożegnamy Góry Rychlebskie i do końca wędrówki będziemy już w Górach Opawskich. Teraz będzie czekać nas podejście na Zlaty Chlum z zabytkową wieżą widokową z 1899 r., przejedziemy też obok Čertovych kamenów (skalny punkt widokowy z drabinkami i łańcuchami, niestety aktualnie nieczynny z powodu uszkodzeń łańcuchów). Dalej schodzimy do urokliwej górskiej wsi Rejviz z piękną drewnianą zabudową by z niej zejść w dolinę Oleśnicy do skansenu górnictwa złota - Zlatorudne Młyny. Kolejny odcinek trasy do przejście do miasteczka Zlate Hory i bardzo strome podejście na wierzchołek Biskupiej Kopy (890 m). Tu warto przystanąć, odpocząć i wspiąć się na wieżę widokową z piękną i rozległą panoramą. Z Kopy będzie już "praktycznie z górki" bo schodzimy na Przełęcz pod Zamkową Górą, następnie niebieskim szlakiem przez Las Rosenau do Wieszczyny, dalej czerwonym przez Długotę do Dębowca i przez Las Prudnicki do mety, która będzie znajdowała się na Łowisku "U Pietruchy" w Prudniku przy ul. Łuczniczej. 

Przebieg trasy 50 km: Jeskyně Na Pomezí - Medvědí kámen - Studniční vrch - Krajnik - Česká Ves - Čertovy kameny - Zlatý chlum - Rejviz - Zlatorudné mlýny - Zlate Hory - Biskupia Kopa - Przełęcz pod Zamkową Górą - Wieszczyna - Długota - Dębowiec - Prudnik 


Takie widoki będziecie mogli zobaczyć wędrując trasami PMP 😍
ale raczej nie w wersji zimowej 😀

Historia Prudnickiego Maratonu Pieszego sięga 1987 r. kiedy to odbyła się pierwsza edycja. Jednak po 3 latach organizację maratonu zawieszono, wznawiając go w 2006 r. Od tego momentu  odbywa się bez przerwy do dziś. Głównym organizatorem PMP jest Oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku.  Portal "Góry Opawskie" od kilku lat patronuje i wspiera wydarzenie w osobie admina - uczestnika, który w PMP bierze udział już od 15 lat! :)


STRONA PMP: KLIKNIJ TUTAJ 

Do zobaczenia 10 września!!

 Relacje z poprzednich edycji:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger