Tradycyjnej Pasterki w Cichej Dolinie nie będzie

    W ostatnich dniach dostawałem dużo zapytań od Was o tą uroczystość. Niestety w tym roku po raz czwarty nie odbędzie się tradycyjna Msza św. Pasterka w Wigilię Bożego Narodzenia, która każdego roku do 2019 r. odbywała się na polanie z ołtarzem polowym w Cichej Dolinie w Pokrzywnej. W poprzednich latach na przeszkodzie organizacji tego wydarzenia stały obostrzenia covidowe. Od dwóch lat powód odwołania do końca nie jest znany, jednak śledząc fora internetowe można wywnioskować, że brakuje woli organizatorów...  
    Tradycyjna uroczystość na polanie nad Bystrym Potokiem u stóp Biskupiej Kopy odbywała się przez 31 lat. Zapoczątkowali ją w 1988 r. mieszkańcy Pokrzywnej i Jarnołtówka, rodzina Giemzików wraz z miejscowym proboszczem ks. Zygmuntem Lubienieckim. Pasterka od lat gromadziła sporo wiernych z okolicznych miejscowości, a także turystów z całej Polski spędzających święta w Górach Opawskich Żywa szopka bożonarodzeniowa, wspólne śpiewanie kolęd z orkiestrą, pięknie przystrojona światełkami kaplica, płonące ogniska, szum potoku, sprawiały, że przez wiele lat była to magiczna górska uroczystość. 
Miejmy nadzieję, że w Pasterce w Cichej Dolinie będzie można znów wziąć udział za rok i w kolejnych latach! 

Podczas Świąt Bożego Narodzenia polecam odwiedzić żywą szopkę w Podlesiu k. Głuchołaz, która znajduje się przy kościele św. Jerzego. Tradycyjna msza św. Pasterka w tej świątyni odbędzie w Wigilię o godz.: 22:00, a szopkę będzie można oglądać do końca świąt. 
    Drugim wartym odwiedzenia miejscem podczas świąt jest Ruchoma Szopka Bożonarodzeniowa Jana Trybuły znajdująca się w Łące Prudnickiej na prywatnej posesji przy ul. Nad Złotym Potokiem 88. Składa się ona z ponad 120 figur, a początki tej szopki sięgają 1947 r. 

W zastępstwie za tradycyjną mszę św. Pasterkę na polanie w Cichej Dolinie w Wigilię Bożego Narodzenia o godz: 22:00 ma odbyć się inne wydarzenie pod nazwą: "Pastorałka w Cichej Dolinie". To prywatna inicjatywa organizowana przez Wojciecha Bandurowskiego z Prudnika. Jak informuje organizator podczas wydarzenia będzie miało miejsce wspólne kolędowanie i odczytywanie Słowa Bożego przy ognisku. Szczegóły tutaj: LINK

   
Z historii: 
WSPOMNIENIE BOŻE NARODZENIE SPRZED 80 LAT W GÓRACH OPAWSKICH: PASTERKA NA KAPLICZNEJ GÓRZE KOŁO PRUDNIKA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger