Zaproszenie na XXI Prudnicki Maraton Pieszy

XXI PRUDNICKI MARATON PIESZY
9 września 2023 r.
Patronat portalu

Odział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku zaprasza na dwudziestą pierwszą edycję Prudnickiego Maratonu Pieszego, który odbędzie się w sobotę 9 września. Ideą tej świetnej imprezy jest pokonanie pieszo wybranej przez siebie trasy o następujących długościach: 
rodzinna: (13 km) : Prudnik (park) – Kobylica - Dębowiec - Rozdroże pod Trzebiną – Sanktuarium św. Józefa Prudnik-Las (meta) Link z mapą trasy
czeska: (27 km): Prudnik (park) – Łąka Prudnicka – Trupina – Wieszczyna – Sv. Roch – Jindřichov - granica – Rozdroże pod Trzebiną – Sanktuarium św. Józefa Prudnik-Las (meta) Link z mapą trasy
- na Biskupią Kopę: (42 km): Nowość! Prudnik - Dębowiec - Wieszczyna - Pokrzywna - Biskupia Kopa - Las Rosenau - Wieszczyna - Wróblik - Kozia Góra - Prudnik (meta)  Link z mapą trasy 
duża: najdłuższa 50 km (więcej info niżej)

Każdy turysta wybiera dla siebie odpowiednią dla swojej kondycji długość trasy. Wszystkie biegną szlakami i pozwalają poznać uroki i walory krajobrazowe Gór Opawskich po polskiej jak i czeskiej stronie.  Uczestnik na starcie otrzymuje pamiątkową plakietkę, mapę i opis trasy, a podczas wędrówki musi spodziewać się kilku punktów kontrolnych pilnujących czy idzie zgodnie z wyznaczoną trasą, na których będzie czekać też coś na przekąskę.

Start dla tras (13 km, 25 km) w Prudniku w Parku Miejskim przy Altanie w godz. 8:00-10:00. Trasy te biegną przez Las Prudnicki - wschodnia część Gór Opawskich.  
Start dla trasy 42 km także w prudnickim parku, jednak należy przyjść wcześniej w godz: 6:30-7:00
Start trasy 50 km zmiennej z każdą edycją w tym roku będzie znajdował się na stacji kolejowej w Třemešnej w godz: 6:00-6:15. 
Meta wszystkich tras będzie się znajdować na łowisku "U Pietruchy" w Prudniku przy ul. Łuczniczej

W tym roku organizatorzy PMP przygotowali nową trasę o dystansie maratońskim - 42 km. Jest to pętla z Prudnika na Biskupią Kopę i z powrotem. Ta nowość wyjście na przeciw uczestnikom dotychczasowych edycji PMP, dla których trasy dwudziestoparokilometrowe były za krótkie, a trasa na 50 km była zbyt dużym wyzwaniem. Trasa na Biskupią Kopę jest też udowodnieniem, że również Prudnik może być świetnym punktem startowym dla całodniowych wycieczek na Kopę. W przypadku tej trasy nie są potrzebne wcześniejsze zapisy. 
Mapa trasy 42 km

Trasa koronna 50 km z racji długości będzie mieć największe walory krajoznawcze i piękne widoki górskie.  Wędrówkę tym razem rozpoczniemy przy stacji kolejowej w Třemešnej, gdzie swój początek ma kolejka wąskotorowa, na której latem odbywają się przewozy składem retro. Stamtąd powędrujemy na Graniczną Górę (541 m) we wschodniej głubczyckiej części Gór Opawskich z podwójną, metalową wieżą widokową. Następnie schodzimy do Mesta Albrechtice i wkraczamy w masyw Kravi Hory z licznymi widokowymi łąkami górskimi. Potem zejście do Petrovicw dolinie Osobłogi i wspinaczka bardzo stromym podejściem na Biskupią Kopę (890 m), będącą najwyższym punktem trasy. Z Kopy schodzimy do Jarnołtówka i przechodzimy jeszcze przez masyw z malowniczymi Skałami Karolinkami i Olszakiem. Potem  Pokrzywna, Wieszczyna, Długota (457m), Dębowiec, Kobylica (395m), Okopowa (388) i powrót do Prudnika. Meta będzie znajdować się na Łowisku "U Pietruchy" w Prudniku przy ul. Łuczniczej.

Przebieg trasy 50 km: Třemešna - Graniczna Góra - Mesto Albrechtice - Kravi Hora - Petrovice - Biskupia Kopa - Jarnołtówek - Skały Karolinki - Olszak - Wieszczyna - Dębowiec - Prudnik


W przypadku chęci wyboru trasy najdłuższej 50 km organizator zapewnia autobus, który dowiezie uczestników na start przy stacji kolejowej w Tremesnej. Należy jednak wcześniej ZAPISAĆ SIĘ dokonując opłaty w wysokości 50 zł:

Tytuł przelewu: PMP, imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania, nr telefonu używanego podczas wędrówki
Oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku
Bank Spółdzielczy w Prudniku
06 8905 0000 2000 0000 1401 0001

W przypadku dokonywania przelewu za więcej niż jedną osobę organizator prosi również o przesłanie danych osób według klucza wyżej na email: biuro@prudnik.pttk.pl. Uczestnicy, którzy dotrą na start na stację kolejową w Tremesnej we własnym zakresie  zapisują się tam i opłacają wpisowe w wysokości 20 zł. Zapisy na 50-tkę trwają do 5 września, nie ma limitu uczestników. 


Takie widoki będziecie mogli zobaczyć wędrując trasami PMP 😍Historia Prudnickiego Maratonu Pieszego sięga 1987 r. kiedy to odbyła się pierwsza edycja. Jednak po 3 latach organizację maratonu zawieszono, wznawiając go w 2006 r. Od tego momentu  odbywa się bez przerwy do dziś. Głównym organizatorem PMP jest Oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku.  Portal "Góry Opawskie" od kilku lat patronuje i wspiera wydarzenie w osobie admina -  który w PMP bierze udział już od kilkunastu lat! 


STRONA PMP: KLIKNIJ TUTAJ 

Do zobaczenia 10 września!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Góry Opawskie , Blogger